Blog | Centrum Medyczne Medicum Warszawa
31 grudnia 2023

Jak przynieść ulgę stopom z haluksami?

Jakie obuwie wybrać przed całonocną imprezą oraz jak ulżyć stopom z haluksami następnego dnia Odpowiedzi na te pytania udzieliła fizjoterapeutka Katarzyna Bażant w programie Pytanie na […]
27 marca 2023

Orteza ręki zamiast gipsu?

Ortezy ręki są zaopatrzeniem ortopedycznym, które stosuje się w przy urazach kończyny górnej. Przydatne są przy leczeniu złamań, zwichnięć, przeciążeń, uszkodzeń ścięgien oraz w profilaktyce urazów. Wykorzystywane są zarówno w leczeniu zachowawczym, jak i pooperacyjnym.
23 marca 2023

Czy ruch to zdrowie? Dlaczego warto się ruszać?

Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla zdrowia, dobrego samopoczucia, jak i długości życia. Zgodnie z rekomendacjami WHO dorośli powinni wykonywać aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności przez 150-300 minut tygodniowo lub intensywnie przez 75-150 minut.
15 marca 2023

Operacja haluksa i co dalej?

Obecnie jedyną skuteczną metodą leczenia palucha koślawego jest przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. W literaturze można spotkać nawet ponad sto metod operacyjnych, jednak w teraźniejszości wykorzystuje się jedynie kilka z nich. Metoda leczenia wybierana jest przez lekarza prowadzącego.
13 marca 2023

Paluch koślawy – jak go rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Paluch koślawy jest deformacją postępującą, która może się nasilać wraz z upływem czasu lub np. w trakcie ciąży, wywołując kolejne problemy, takie jak nasilenie się płaskostopia poprzecznego, palce młotkowate, czy neuralgię Mortona. Ze względu na złożony charakter deformacji popularne sposoby „leczenia” palucha koślawego jak ortezy, nakładki, separatory, czy różnego rodzaju okłady są całkowicie nieskuteczne.
27 grudnia 2022

Prawidłowa postawa ciała – czy fizjoterapia pomoże?

Czy fizjoterapia pomoże mi w prawidłowej postawie ciała?
5 maja 2022

Opieka podologiczna kobiet w ciąży

Jak dbać o stopy w trakcie ciąży i czy warto w tym czasie udać się do podologa?
24 października 2019

PrEp

PrEP, czyli profilaktyka przedekspozycyjna polega na przyjmowaniu leków, dzięki którym można uchronić się przed zakażeniem wirusem HIV. Przyjmowanie leków musi odbywać się jeszcze zanim dojdzie do narażenia osoby na zarażenie wirusem oraz przez pewien czas po ekspozycji. Dzięki stosowaniu odpowiednich leków zgodnie z zaleceniami lekarskimi, można obniżyć ryzyko zakażenia nawet o 99%. Oznacza to, że PrEP stanowi niezwykle skuteczną profilaktykę zakażenia HIV.
24 października 2019

Polisomnografia

Polisomnografia stanowi badanie które może być przeprowadzone w szpitalu, co wymaga hospitalizacji, ale lepsze warunki do przeprowadzenia tego badania można uzyskać w domu pacjenta. Osoba poddana badaniu zostaje podłączona do specjalistycznej aparatury. Polisomnografia to bardzo skomplikowany i złożony proces, który polega na zapisie snu pacjenta. Pomaga to w diagnozowaniu zaburzeń snu oraz chorób, które je wywołują. Podczas badania pacjent przechodzi po kolei przez wszystkie stadia snu. Możliwe staje się ustalenie poziomu tlenu we krwi oraz sprawdzenie reakcji organizmu na ewentualne bezdechy.