Artroskopia barku

Uszkodzenia stawu barkowego są powszechnym problemem i obejmują urazy mięśni, więzadeł, ścięgien oraz kości. Dolegliwości barku są najczęstsze wśród sportowców, u których ten problem może rozwijać się powoli zarówno w wyniku powtarzających się intensywnych ćwiczeń, drobnych kontuzji (np. podnoszenie ciężarów, tenis czy pływanie), jak również na skutek najbardziej podstawowych codziennych czynności, które wymagają częstego podnoszenia rąk nad głowę. W celu diagnozowania i leczenia problemów w obrębie stawu barkowego stosuje się artroskopię. Jest to małoinwazyjny zabieg wykonywany przez wykwalifikowanych lekarzy ortopedów, podczas którego przeprowadzane jest badanie diagnostyczne i leczenie uszkodzeń struktur stawu barkowego. Operacja ta pozwala chirurgowi na wzrokową inspekcję powierzchni stawowych kości ramiennej i łopatki, ścięgien i więzadeł stawu oraz błony maziowej.

Jakie patologie można leczyć za pomocą artroskopii barku?

Zastosowanie artroskopii stawu barkowego pozwala na naprawę takich uszkodzeń jak:

 • Uraz barku spowodowany przeciążeniem, gdzie ból jest najczęściej odczuwalny, gdy ramię jest uniesione lub wyciągnięte w bok. Schorzenie to jest inaczej znane jako zapalenie ścięgna stożka rotatorów lub zapalenie kaletki barkowej. Najbardziej powszechne u sportowców, którzy grają w tenisa, siatkówkę lub uprawiają gimnastykę. Może również dotyczyć pływaków i wioślarzy.
 • Choroba zwyrodnieniowa stawu barkowo-obojczykowego, która odpowiada za zużycie stawu w górnym końcu barku, gdzie wyrostek barkowy łączy się z obojczykiem.
 • Zerwanie ścięgien rotatorów – ścięgna mogą zerwać się z powodu urazu lub nadmiernego użytkowania.
 • Niestabilność barku, która występuje, gdy mięśnie, ścięgna, kości i więzadła otaczające bark nie spełniają prawidłowo funkcji utrzymania głowy kości ramiennej w panewce stawu podczas ruchu.
 • Zwichnięcie barkowo-obojczykowe, czyli uraz polegający na zerwaniu struktur stabilizujących staw: więzadeł barkowo-obojczykowych i kruczo-obojczykowych oraz torebki stawowej. Przyczyną głównie jest upadek na ramię podczas uprawiania sportów.

Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane za pomocą artroskopii barku?

Jeśli lekarz stwierdzi podczas artroskopii barku, że operacja jest konieczna, często można ją wykonać podczas tej samej sesji zabiegowej. Typowe operacje to:
 • Mocowanie naderwanych ścięgien mięśni, np. bicepsa,
 • Usuwanie osadów wapiennych z tzw. barku wapiennego,
 • Odbudowa mięśni barku (rotatorów),
 • Dokręcenie torebki i stabilizacja w przypadku częstych zwichnięć barku,
 • Usunięcie nieprawidłowo zmienionych części stawowych, np. w przypadku artrozy.

 • Szczegółowe informacje dotyczące pozostałych zabiegów leczenia urazów stawu barkowego znajdą Państwo pod [chirurgia barku].

  Jakie są przeciwwskazania do zastosowania artroskopii barku?

  Chirurgia artroskopowa to mało traumatyczna i delikatna interwencja. Niemniej jednak nawet tak bezpieczna procedura ma przeciwwskazania. Artroskopia stawu barkowego jest zabroniona w przypadku zakaźnych zmian stawu barkowego, ropnych chorób skóry w okolicy barku i nietolerancji środków znieczulających. Artroskopia stawu barkowego nie jest zalecana również w przypadku ogólnych chorób ogólnoustrojowych organizmu.

  Jakie są zalety artroskopii barku?

  W przeciwieństwie do operacji na otwartym barku artroskopia umożliwia obserwację całego stawu bez uszkodzenia ścięgien rotatorów otaczających staw barkowy. Za pomocą tej metody można prześledzić wszystkie obszary stawu i zbadać struktury, takie jak ścięgna czy chrząstki. Zwiększa to wiarygodność diagnostyczną, a także umożliwia chirurgowi natychmiastową terapię za pomocą specjalnych minimalnie inwazyjnych instrumentów. Ta delikatna metoda sprawia, że artroskopia jest zabiegiem mniej bolesnym i stresującym dla pacjenta niż operacja otwarta. Dzięki temu staw znacznie szybciej wraca do zdrowia po operacji. Ponadto klasyczne ryzyko chirurgiczne, takie jak infekcja, wtórne krwawienie, uszkodzenie nerwów i usztywnienie stawów jest znacznie mniejsze w porównaniu z operacją otwartą.

  Jak przygotować się do zabiegu?

  Podobnie jak w przypadku każdej procedury chirurgicznej artroskopia barku wymaga pewnego przygotowania. Pacjent powinien wykonać badania takie jak:

 • Ogólne badanie krwi,
 • Ogólna analiza moczu,
 • RTG stawu,
 • Elektrokardiogram,
 • Spełnienie zaleceń dotyczących przyjmowania pokarmu przed zabiegiem (czas ostatniego posiłku to wieczór przed dniem operacji).

 • Ponadto pacjent kierowany jest na konsultację z anestezjologiem w celu doboru rodzaju znieczulenia. Korzystając z Centrum Chirurgii Kolana, masz gwarancję, że pracujemy na najlepszym możliwym sprzęcie medycznym. Jesteśmy wyposażeni w nowoczesne narzędzia diagnostyczne, chirurgiczne i fizjoterapeutyczne, a także prawidłowo przeszkolony zespół specjalistów. Dzięki temu każdy pacjent otrzymuje odpowiednią opiekę i możliwie najszybszy powrót do zdrowia.

  W jaki sposób przebiega artroskopia barku?

  Artroskopia barku jest zwykle wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Na życzenie pacjenta możliwe jest jednak wykonanie znieczulenia nerwów tylko w stawie barkowym, zwanego blokadą splotu ramiennego. W takim przypadku pacjent podczas badania jest w pełni przytomny, a sterylna chusta chirurgiczna, która zaznacza pole operacyjne, ogranicza widoczność przebiegu artroskopii barku pacjentowi, niwelując nieprzyjemne odczucia wizualne.

  Podczas samej artroskopii dotknięty obszar jest najpierw dokładnie dezynfekowany. Sondę ze źródłem światła i specjalną kamerą wprowadza się do stawu barkowego przez dwa małe nacięcia skóry, a obrazy przesyłane są do monitora. W ten sposób lekarz może ocenić kości i chrząstki barku oraz na miejscu zdiagnozować uszkodzenie stawów. Jeśli konieczna jest operacja, przez dodatkowe nacięcia wprowadza się małe nożyczki, wiertła oraz inne odpowiednie narzędzia. Po badaniu wszystkie elementy pomocnicze są usuwane, a rany starannie zszywane. Na koniec nakłada się sterylny bandaż, aby zapobiec infekcji. Ta minimalnie inwazyjna procedura zajmuje około 40 minut w zależności od indywidualnego problemu pacjenta.

  Jak długo trwa okres rekonwalescencji po artroskopii barku?

  Okres powrotu do zdrowia po artroskopii medycznej i diagnostycznej barku zależy zarówno od rzetelnego wykonywania zaleceń, jak i stanu zdrowia pacjenta. Małoinwazyjna artroskopia pozwala na skrócenie czasu rekonwalescencji w przeciwieństwie do operacji otwartej. Artroskopię barku można wykonać w warunkach ambulatoryjnych. W niektórych przypadkach pacjent zostanie poproszony o pozostanie w szpitalu od jednego do trzech dni. Aby zagwarantować unieruchomienie i odpoczynek stawu, nakładany jest specjalny bandaż, którego nie zaleca się zdejmować w ciągu kilku tygodni po zabiegu. W celach profilaktycznych można przepisać antybiotyki.

  Całkowity czas wyzdrowienia po artroskopii barku wynosi około sześciu miesięcy i jest możliwy dzięki dokładnemu i systematycznemu wypełnianiu wszystkich zaleceń lekarza.

  Jak wygląda rehabilitacja po artroskopii barku?

  Proces rehabilitacji składa się z zestawu sekwencyjnych środków naprawczych, które są opracowywane przez traumatologa/ortopedę wraz z innymi specjalistami i obejmują:

 • Ćwiczenia fizjoterapeutyczne,
 • Masaż,
 • Korzystanie ze specjalnych symulatorów mięśni, piłek itp.

 • W Centrum Medycznym Medicum oferujemy pacjentom opiekę chirurgiczną i rehabilitację we wszystkich rodzajach urazów barku. Kontaktując się z naszym zespołem lekarzy, pacjenci otrzymują skuteczne rozwiązanie swojego problemu. Testy kliniczne i dokładna diagnostyka pozwalają zrozumieć jakie zabiegi będą wymagane. Indywidualne podejście do każdego pacjenta to klucz do maksymalnego efektu leczenia. Zapraszamy do kontaktu z naszą infolinią.