Wkładki ortopedyczne

Wkładki ortopedyczne są jednym z elementów zaopatrzenia ortopedycznego i stanowią istotną rolę w procesie leczenia i rehabilitacji pacjentów z dolegliwościami bólowymi stóp, kolan, bioder, a nawet kręgosłupa.

Wśród najważniejszych cech wkładek ortopedycznych, możemy wymienić:

  • Indywidualne -dopasowane do kształtu stóp pacjenta w oparciu o komputerowe badanie stóp
  • Termoformowane - pozwalają na dowolne kształtowanie i możliwość ponownego formowania
  • Wytrzymałe - dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów
  • Wygodne w użytkowaniu - dają możliwości dopasowania do wielu rodzajów obuwia
  • Higieniczne - wykonane z oddychających materiałów
Już w trakcie pierwszej wizyty w gabinecie CM Medicum przygotowujemy indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne. Spotkanie z fizjoterapeutą trwa około jedną godzinę, w trakcie której przeprowadzamy szczegółowe badanie manualne oraz komputerowe.

Wkładki ortopedyczne dzielimy ze względu na ich przeznaczenie oraz technologię ich wytwarzania. Na rynku dostępne są gotowe wkładki oraz wykonywane indywidualnie na miarę. Wśród wkładek indywidualnych wyróżnia się wiele technik, jednak do jednej z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych zaliczamy technologię termoformowania. Z profesjonalnego punktu widzenia postępowania z pacjentem istotne są właśnie wkładki wykonywane na miarę, ponieważ to dzięki nim jesteśmy w stanie wykorzystać 100 procent możliwości ortez w procesie leczenia.

W naszym gabinecie oferujemy pacjentom wkładki marki Formthotics®. Są to wkładki wykonywane z wysokiej jakości pianek poliolefinowych o strukturze pozwalającej na formowanie wkładki po podgrzaniu do określonej temperatury. Dzięki takim właściwościom wkładki po dopasowaniu przylegają do całej powierzchni stopy, dając tym samym duże możliwości terapeutyczne. Pozwalają na wykonanie precyzyjnych odciążeń lub korekcji ustawienia stopy.

Istnieją następujące mechanizmy działania wkładek:

Te trzy podstawowe mechanizmy pozwalają osiągnąć najlepszy efekt terapeutyczny. Wkładki wspomagając procesy leczenia stanów zapalnych, zmniejszają dolegliwości bólowe i działają profilaktycznie.

Komu mogą pomóc wkładki ortopedyczne?

Nieprawidłowy sposób obciążania lub przetaczania stóp może prowadzić do występowania dolegliwości bólowych. Problemy mogą lokalizować się w samych stopach, ale także w stawach kolanowych, biodrowych, a nawet w kręgosłupie. Prowadzą one również do powstawania modzeli i bolesnych odcisków. Wkładki dzięki swojej budowie i poprzez mechanizmy opisane powyżej, mogą wspomóc proces leczenia ortopedycznego, podologicznego i rehabilitacji oraz postępowania pooperacyjnego. Wkładki można stosować najczęściej w przypadku: płaskostopia, stopy płasko-koślawej, stopy końsko-szpotawej, płaskostopia poprzecznego (metatarsalgia), koślawości tyłostopi oraz szpotawości tyłostopia. Indywidualne wkładki pomagają także w leczeniu zmian na skórze powstałych poprzez częste przeciążanie [(modzele, odciski)], mogą być również pomocne w zmniejszeniu dolegliwości bólowych w przypadku palucha koślawego (halux valgus), palców młotkowatych, palców młoteczkowatych, lub innych deformacji w obrębie stóp i palców. Indywidualne wkładki ortopedyczne dzięki swojemu szerokiemu spektrum zastosowań i możliwości kształtowania pomagają w leczeniu uogólnionego bólu stóp, pięty, ścięgna Achillesa, podeszwy stopy, kolan, bioder i kręgosłupa.

Wkładki mogą być przeznaczone dla osób w każdym wieku: dzieci, dorosłych i seniorów. Do stosowania na co dzień i dla bardziej wymagających. Mogą okazać się również niezbędne dla osób uprawiających sport; biegaczy, tenisistów, narciarzy, łyżwiarzy itd. 

Jeżeli zauważyli Państwo u siebie jedne z wymienionych powyżej dolegliwości, zapraszamy do umówienia wizyty w CM Medicum w celu doboru indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Proces wykonywania wkładek ortopedycznych

Procedurę wykonywania indywidualnych wkładek ortopedycznych poprzedza szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący jego dolegliwości bólowych. Fizjoterapeuta zbiera informacje dotyczące dolegliwości bólowych, czasu ich występowania, wdrożonego leczenia oraz tego, czy pacjent jest pod opieką innego specjalisty. Niezwykle istotnym aspektem jest również określenie oczekiwań pacjenta. Kolejnym krokiem jest wykonanie przez specjalistę, fizjoterapeutę lub technika, badania fizykalnego oraz testów funkcjonalnych. Na tym etapie ustalamy deficyty, możliwości pacjenta oraz obserwujemy sposób lokomocji. Jest to moment w którym wstępnie stawiamy diagnozę i zaczynamy planowanie projektu wkładek ortopedycznych.

Ważnym elementem w procesie diagnostycznym jest badanie z wykorzystaniem dodatkowego sprzętu. Mogą to być urządzenia klasyczne takie jak miarka, podograf, podoskop lub zaawansowane urządzenia komputerowe, analiza wideo, przestrzenna analiza biomechaniki chodu i platformy baropodometryczne. Wyniki badań uzupełniają informację o stanie zdrowia pacjenta oraz pomagają określić problemy niewidoczne gołym okiem.

W naszym gabinecie tradycyjne badanie wspomagamy o klasyczne badanie podoskopowe oraz komputerowe badanie stóp w statyce i dynamice. Badanie podoskopowe polega na wejściu na specjalne urządzenie wyposażone w przeźroczystą szybę oraz lustro w którym widzimy odbicie stóp od ich podeszwowej strony. Pozwala to na zbadanie anatomii i wysklepienia stóp. Dodatkowo w wyraźny i wygodny sposób możemy dostrzec zmiany na skórze w postaci [modzeli], czy [odcisków].

Badanie tensometryczne

Badanie tensometryczne polega na określeniu nacisku stóp i ich poszczególnych części na podłoże. W uproszczeniu widzimy, którą częścią stopy pacjent naciska najmocniej. Takie badanie wykonuje się na specjalnej platformie w statyce i dynamice. W trakcie badania pacjent staje na urządzeniu, a następnie przechodzi przez nie w celu rejestracji siły reakcji podłoża. W ten sposób określamy biomechanikę stóp i przetoczenia stóp pacjenta.
W nomenklaturze takie platformy widnieją pod różnymi nazwami np. platforma tensometryczna, baropodometryczne, pedobarograf czy baropodometr i brak tutaj jednoznacznego określenia, jednak z reguły chodzi o to samo badanie. Jest to szczegółowa komputerowa analiza stóp, która pozwala na bardzo dokładne zaprojektowanie indywidualnej ortezy stopy oraz pozwala w przystępny sposób wytłumaczyć i pokazać pacjentowi na czym polega problem oraz wyjaśnić jakie jest nasze założenie jeśli chodzi o wykonanie indywidualnych wkładek.

Na czym polega proces wykonywania wkładek Formthotics®?

Proces wykonywania wkładek Formthotics® polega na nagrzaniu ich do optymalnej temperatury, dostosowaniu ich kształtu do stóp podczas chodu pacjenta oraz dodaniu indywidualnie wykonanych elementów korygujących lub odciążających stopy. Proces ten można powtarzać, a elementy wymieniać przez co wkładki można korygować biorąc pod uwagę odczucia pacjenta oraz zmieniać stopień korekcji w zależności od czasu stosowania.
Tak wykonane wkładki pacjent przymierza i otrzymuje już na pierwszej wizycie!

Dlaczego indywidualne wkładki

Nasze stopy różnią się od siebie i nie są jednakowe. To stwierdzenie dotyczy nie tylko różnych osób, ale również stóp tego samego pacjenta. Stopy, tak jak nasze całe ciało, nie są symetryczne. Prawa stopa różni się od lewej i możemy to zaobserwować, np. przymierzając obuwie. Kiedy jeden but pasuje drugi często jest ciaśniejszy lub za luźny. Nie jest to wina butów, a jedynie budowy naszych stóp.

Wkładki ortopedyczne powinny być wykonywane na miarę również dlatego, że stopień zaawansowania deformacji i schorzeń stóp jest różny. Często u pacjentów występują asymetrie związane np. z różnym stopniem zaawansowania płaskostopia w stopie lewej i prawej. W takim przypadku niewskazane jest stosowanie gotowych wkładek, które wprowadzają ten sam stopień korekcji. Takie wkładki wówczas mogą być nieskuteczne. Jeśli u pacjenta występują wady asymetrycznie, należy zaprojektować elementy korekcyjne adekwatne do problemu pacjenta. Analogia obrazującą ten schemat jest stosowanie okularów korekcyjnych. W przypadku wady wzroku szkła dobierane są oddzielnie dla prawego i lewego oka.

Dana jednostka chorobowa, schorzenie stóp może też prowadzić do różnych objawów i stanu klinicznego. Dla przykładu stopa płasko-koślawa może objawiać się np. zapaleniem mięśnia piszczelowego tylnego, dolegliwościami bólowymi w bocznym lub przyśrodkowym przedziale stawu skokowego górnego, przeciążeń ścięgna Achillesa, czy pogłębiania się deformacji palców. Biorąc pod uwagę stan kliniczny pacjenta jesteśmy w stanie wykonać dobrą wkładkę z prawidłowymi elementami korygującymi. Rozpoznanie deformacji nie zawsze warunkuję stosowanie tej samej wkładki.

Najczęstsze pytania

Czy mogę przekładać wkładki do innych butów?
Tak. Jedynym warunkiem jest to, aby buty były tego samego typu. Na przykład nie możesz przełożyć wkładki wykonanej do butów sportowych, do butów eleganckich. Podczas wizyty najlepiej mieć różne rodzaje obuwia, a nasi specjaliści doradzą, które będzie najlepsze.

Jak długo posłużą mi wkładki?
Czas podawany przez producenta to dwa lata. Okres używania wkładek jest indywidualny i często zależy od decyzji specjalisty. Stopień zużycia wkładek różni się również od codziennej aktywności.

Jak czyścić wkładki?
Wkładki wymagają od nas dbania o ich czystość, zapewnia to higienę użytkowania oraz wydłuża ich żywotność. Wkładki należy czyścić miękką ścierką lub gąbką z użyciem detergentu, a następnie suszyć z dala od bezpośrednich źródeł ciepła. Produktu nie należy prać w pralce.

Kiedy spodziewać się efektu?
Efekt stosowania wkładek jest zależny od założeń podczas wizyty. Wszystkie szczegóły omawiane są ze specjalistą podczas wizyty.

Czy mogę coś zmieniać we wkładkach?
Nie należy samodzielnie dokonywać zmian we wkładkach. Wszelkich modyfikacji wkładek powinien dokonywać specjalista po wcześniejszej rozmowie z pacjentem. Wkładki dają możliwości modyfikacji, dzięki czemu można dokonywać zmiany korekcji podczas ich użytkowania.