Kolano, a właściwie staw kolanowy jest największym stawem ciała o szerokim zakresie ruchów, który stosunkowo często ulega urazom i zwyrodnieniom. Rzecz jasna trudno mówić o komfortowym funkcjonowaniu, jeżeli jest on uszkodzony. Przyczyny bólu w stawie kolanowym, mogą być różne, od problemów w obrębie jamy stawu i chrząstki stawowej, przez uszkodzenia więzadeł, a zwłaszcza więzadła krzyżowego przedniego, aż po niestabilność rzepki. Znaczne dolegliwości bólowe związane z nieprawidłowościami w kolanie skłaniają pacjentów do leczenia operacyjnego.

Operacje kolana

Operacje przeprowadzane w obrębie kolana, należą do skomplikowanych, dlatego wymagają od lekarza znacznej precyzji. Bez wątpienia zabiegiem, podczas którego zakres ruchów może być ściśle kontrolowany przez operatora, jest artroskopia kolana. Za pomocą artroskopii można dokonać: wyczyszczenia chrząstki stawowej, co więcej dzięki tej technice możliwe jest także przeprowadzenie rekonstrukcji więzadeł stawu kolanowego. Pacjenci cenią artroskopię, ze względu na niewielki zakres inwazyjności i możliwość względnie szybkiego powrotu do aktywności fizycznej po zabiegu.

Do sztandarowych zabiegów chirurgii stawu kolanowego, zalicza się również: operacje łękotek i niestabilności rzepki, operacje w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego i operacje przeprowadzane w przypadku złamań. Pacjenci borykający się z problemami w obrębie stawu kolanowego powinni zgłosić się do specjalisty w zakresie ortopedii. W trakcie konsultacji ortopedycznej lekarz zdecyduje, jaka technika zabiegu jest najodpowiedniejsza w przypadku chorego. Decyzja podejmowana jest na podstawie wieku pacjenta, jego stanu zdrowia i rodzaju wykonywanej pracy, a także rodzaju i stopnia uszkodzenia struktur stawu kolanowego. W CM Medicum kładziemy nacisk na indywidualne podejście do pacjenta i nowoczesne techniki operacyjne, tak by nasi pacjenci czuli możliwie, jak największy komfort zarówno przed, jak i po operacji.

Operacje wykonywane w ramach chirurgii kolana: