Rehabilitacja kręgosłupa

Rehabilitacja kręgosłupa to część fizjoterapii, która nakierowana jest na zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne osób, które stały się częściowo lub całkowicie niepełnosprawne z powodu choroby, lub urazu kręgosłupa. Terapia manualna i manipulacje mogą być skuteczne w leczeniu bólu i przywrócenie ruchu w krótkim okresie, ale do osiągnięcia długoterminowej poprawy niezbędny jest też program ćwiczeń wykonywany systematycznie.
Celem rehabilitacji w prewencji i leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa jest edukacja pacjentów w zakresie przyczyn ich występowania i czynników ryzyka, a także możliwości przeciwdziałania ich występowaniu. Gdy dolegliwości już się pojawią oprócz powyższych elementów, wprowadza się odpowiedni proces leczenia, którego pacjent musi być aktywnym i świadomym uczestnikiem. Tylko pełna współpraca pacjenta i jego zaangażowanie może przynieść długotrwały oraz zadowalający efekt.

Przyczyn dolegliwości bólowych pleców jest wiele. Można je ogólnie podzielić na cztery poniższe podgrupy, które zasadniczo można uznać za bezpośrednie przyczyny dolegliwości:

 • Naciągnięcie mięśni lub więzadeł – nagła zmiana pozycji, podniesienie ciężkiego przedmiotu mogą spowodować naciągnięcie powyższych struktur. Jeśli twoja kondycja fizyczna nie jest najlepsza, to po początkowym naciągnięciu może dojść do trwałego napięcia się mięśni w obronie przed bólem, co będzie skutkowało pojawieniem się bólu wynikającego ze zbyt dużego napięcia/przeciążenia mięśni.
 • Wypuklina, przepuklina dysku międzykręgowego – dyski międzykręgowe można określić jako poduszeczki znajdujące się między trzonami kręgów. Zapewniają one m.in. ruchomość kręgosłupa i absorpcję wstrząsów. Jednakże w wyniku starzenia się, urazów i nieodpowiedniego trybu życia dochodzi do ich powolnej degeneracji lub nagłego uszkodzenia. Na początkowym etapie dolegliwości ból może pochodzić z samego dysku – którego zewnętrzna część jest unerwiona lub z nerwów, na które uwypuklający się do kanału nerwowego dysk napiera.
Proces chorobowy obejmujący krążek międzykręgowy początkowo nie daje objawów, a zmiany degeneracyjne dysków można wykryć już u bardzo młodych osób. Najczęściej do ich stwierdzenia dochodzi przy okazji wykonywania badań obrazowych, które zlecono z innego powodu niż dolegliwości pleców. Należy pamiętać, że osoba bezobjawowa, u której wykryto zmiany degeneracyjne dysku, nie kwalifikuje się do leczenia, ale do wykonywania programu profilaktycznego.
 • Zmiany zwyrodnieniowe – jak w każdym innym stawie, tak w stawach kręgosłupa może dochodzić do zmian zwyrodnieniowych. Oprócz degeneracji powierzchni stawowych dochodzi również do zwężenia się szpary stawu i występowania lokalnych stanów zapalnych. Wszystkie powyższe czynniki składają się na występowanie dolegliwości bólowych o różnych nasileniu.
 • Osteoporoza – wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na tę chorobę, a jest ona jedną z częstszych przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa. W jej przebiegu może dochodzić do bolesnych złamań i pęknięć w obrębie kręgów.

Czynniki ryzyka i przyczyny pośrednie

 • Brak aktywności fizycznej – jest jedną z głównych przyczyn występowania chorób cywilizacyjnych i główną przyczyną występowania dolegliwości bólowych kręgosłupa. Osłabione mięśnie nie są w stanie odpowiednio pracować i wspierać układu kostno-więzadłowego. Niestety w obecnych czasach brak aktywności fizycznej jest plagą nie tylko wśród dorosłych, ale również dzieci.
 • Nadwaga i otyłość – jedna z chorób cywilizacyjnych, która jest jedną z pośrednich przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa. W dzisiejszych czasach można mówić już o pladze (16 milionów Polaków cierpi na nadwagę, a 6,5 miliona na otyłość), która jest ściśle powiązana z brakiem aktywności fizycznej i nieprawidłowym odżywianiem.
 • Wiek – ryzyko wystąpienia bólu pleców zwiększa się z wiekiem już od 30-40 roku życia.
 • Nieprawidłowe podnoszenie – jedna z częstszych przyczyn wystąpienia ostrego bólu pleców. Niezachowanie odpowiedniej pozycji podczas podnoszenia i odkładania przedmiotów oraz pochylanie się zwiększają ryzyko pojawienia się silnego bólu.
 • Czynniki psychologiczne – osoby cierpiące na depresję lub stany lękowe mogą być częstszymi ofiarami dolegliwości pleców.
 • Palenie – wśród palaczy częściej występują dolegliwości pleców – prawdopodobnie ze względu na zaburzenia przepływu krwi w wyniku palenia, które mogą zwiększyć ryzyko osteoporozy. Innym efektem palenia jest kaszel, który istotnie przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia bólu.


Prewencja dolegliwości
Jeśli wiesz, że jesteś w grupie ryzyka lub po prostu chcesz zadbać o swój kręgosłup, warto zwrócić się do fizjoterapeuty. Zdecydowanie łatwiej jest nam zapobiegać wystąpieniu dolegliwości bólowych niż je leczyć. Co więcej, jest to też zdecydowanie tańsze z punktu widzenia pacjenta, ale i pracodawcy, który traci, gdy jego pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim.

W celu ochrony przed dolegliwościami bólowymi pleców nauczymy cię jak bezpiecznie zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Pokażemy i nauczymy cię prawidłowej ergonomii, w tym wymienionego wyżej podnoszenia ciężkich przedmiotów.

W celu uchronienia się przed dolegliwościami bólowymi pleców należy:

 • Regularnie ćwiczyć – co najmniej 3 razy w tygodniu powinno się wykonywać ćwiczenia tlenowe o średniej intensywności.
 • Wzmocnić mięśnie – powyższe ćwiczenia należy uzupełniać o trening skierowany specjalnie na wzmocnienie określonych grup mięśniowych, np. mięśni brzucha, mięśni pośladkowych, które stanowią swojego rodzaju gorset mięśniowy chroniący kręgosłup.
 • Zadbać o ergonomia - jeśli długo siedzisz, zapewnij sobie odpowiednie dopasowanie stanowiska pracy, w tym odpowiedni fotel. Jednak nawet najlepiej dostosowane stanowisko nie uchroni Cię przed skutkami siedzenia, dlatego co 30 min zmień pozycję ciała oraz zrób sobie krótką przerwę.
 • Rzucić palenie!
 • Utrzymywać odpowiednią masę ciała – jest niezbędne do zmniejszenia ryzyka dolegliwości bólowych pleców, ale też innych składowych aparatu ruchu.

Leczenie

W leczeniu dolegliwości bólowych pleców fizjoterapia jest leczeniem pierwszego rzutu. Pozwala na osiągnięcie długotrwałych i zadowalających efektów przy stosunkowo niskich nakładach środków i braku powikłań. W zależności od potrzeb fizjoterapia może być wsparta również odpowiednio dobraną farmakoterapią, jeśli istnieje taka potrzeba. Odpowiednio szybko podjęta fizjoterapia może zaoszczędzić pacjentowi dużo stresu i cierpienia związanego z bólem i niemożnością wykonywania codziennych aktywności życiowych.

Niestety nie istnieje „magiczna” tabletka, która uwolni cię od dolegliwości bólowych raz na zawsze bez żadnej pracy. Nawet jeśli coś będzie w stanie ci szybko pomóc, to bez Twojego zaangażowania dolegliwości najprawdopodobniej szybko powrócą. Dlatego istotna jest zmiana nawyków i wzięcie pod uwagę wszystkich czynników ryzyka.

W procesie leczenia fizjoterapeuta i pacjent skupiają się, jeśli jest to możliwe, na zlikwidowaniu przyczyn dolegliwości bólowych, a gdy takiej możliwości nie ma – na usunięciu lub kontrolowaniu objawów. Po wnikliwym wywiadzie i badaniu pacjenta ustalany jest program terapeutyczny, w skład którego może wejść wcześniej wspomniana terapia manualna: mobilizacje stawów, czy terapia tkanek miękkich oraz odpowiednio dobrany do pacjenta zestaw ćwiczeń. W ramach wspomagania procesu leczenia można zastosować zabiegi z zakresu fizykoterapii, np. prądy TENS. Jednak nie może być to podstawowa i jedyna forma terapii.

Dolegliwości bólowe pleców dotknął prawie każdego w ciągu jego życia. Ważne jest jednak, aby ten problem nie oznaczał życia w cierpieniu i nie ograniczał naszej aktywności. W tym celu należy maksymalnie ograniczyć występowanie czynników ryzyka, które w skrócie można określić jako zdrowy tryb życia. Natomiast kiedy dolegliwości już wystąpią, trzeba podjąć odpowiednie leczenie, którego podstawą jest właśnie dobrze prowadzona fizjoterapia. Pamiętaj jednak, że ty jesteś podmiotem w tym procesie i musisz brać w nim czynny udział, na który składa się m.in. regularne wykonywanie zaleconych ćwiczeń. Tak więc, jeśli chcesz uchronić się przed dolegliwościami kręgosłupa lub już ich doświadczyłeś, zgłoś się do fizjoterapeuty i nie pozwól, żeby ból definiował twoje życie.