Guzy ręki

Ręka jest wysoce wyspecjalizowaną strukturą, która dla człowieka stanowi narzędzie relacji z otoczeniem i innymi ludźmi, uczestnicząc praktycznie we wszystkich codziennych czynnościach. Każda nieprawidłowość, która powstała głównie w okolicach dłoni budzi niepokój. Tym bardziej, jeśli mamy do czynienia z pewnym uwypukleniem przypominającym guzek. W większości przypadków ich obecność nie niesie za sobą większych powikłań, a usunięcie często kończy się wycięciem. Ciężkie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Oczywiście nie wszystkie guzy uznaje się za nowotwory łagodne lub złośliwe. W rzeczywistości termin „guz” może być stosowany w odniesieniu do dowolnej wypukłości przypominającej większą cystę, która ma wyczuwalny efekt masy. Aby dowiedzieć się więcej o leczeniu operacyjnym guzów ręki, zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu lub do kontaktu z Centrum Medycznym Medicum.

Czym jest guz ręki?

Guz to ogólna nazwa każdego obrzęku, przerostu lub projekcji tkanki, która ostatecznie przekłada się na zwiększenie objętości. Zwykle rozwijają się one w częściach miękkich, rzadziej w tkance kostnej. Guzy łagodne mogą być zwyrodnieniowe (ganglion), reaktywne (ziarniniaki), nowotworowe (tłuszczaki, naczyniaki krwionośne), a nawet przejawiać się w chorobach ogólnoustrojowych. Najczęstszym guzem jest torbiel maziowa, następnie maziówczaki olbrzymiokomórkowe, torbiele naskórkowe, torbiele śluzowe i tłuszczaki podskórne. Jeśli chodzi o nowotwory złośliwe z wyłączeniem zmian skórnych, stanowią one prawdopodobnie mniej niż 5% ogółu.

Jakie są rodzaje guzów dłoni i nadgarstka?

Nowotwory mogą pojawić się na dowolnej części dłoni (palce, grzbiet lub dłoń, łożysko paznokcia itp.) i często mają wpływ na kości lub tkanki miękkie. Najczęściej występujące guzy ręki to:
  • Ganglion na dłoni lub nadgarstku jest to łagodna cysta o galaretowatym wyglądzie, która powstaje w osłonce stawu lub ścięgna. Często pojawia się na nadgarstku, ale również może być obecna w stawach palców. Powstaje, gdy część torebki stawowej lub pochewki ścięgna zaczyna przybierać kształt balonu i zostaje wypełniona płynem.
  • Guz olbrzymiokomórkowy to drugi najczęściej występujący guz dłoni, wywodzący się z pochewki ścięgna. Jest złośliwym miejscowo guzem, wolno rośnie i może rozprzestrzeniać się przez tkanki miękkie pod skórą. Po jego usunięciu zdarzają się wznowy miejscowe. Jego przyczyna jest nieznana, chociaż uważa się, że niektóre przypadki mogą być spowodowane urazem, który stymuluje pochewkę ścięgna, a tym samym zaczyna nieprawidłowo rosnąć. Częściej też występuje u kobiet po 30 r.życia.
Istnieją także inne guzy ręki. Obejmują one:
  • Tłuszczaki (guzy tłuszczowe),
  • Nerwiaki,
  • Guzy osłonek nerwów,
  • Kłębczaki.
Większość z nich jest łagodna. Istnieją również guzy kości, z których prawdopodobnie najczęstsze są chrzęstniaki należące do łagodnych nowotworów. Zazwyczaj są bezbolesne i zajmują wnętrze kości. Wymagają leczenia operacyjnego, gdyż mogą się powiększać i powodować złamanie kości.
Guzy dłoni lub nadgarstka mogą być także nowotworami złośliwymi jak na przykład: chrzęstniakomięsak, mięsak maziówkowy czy guzy płaskonabłonkowe. Na szczęście występują one bardzo rzadko. Warto natomiast wiedzieć, że mogą szybko się rozwijać i mieć nieregularny kształt, a ich usunięcie zwykle jest konieczne.

Istnieją także fałszywe guzy, takie jak osteofity, które mogą powstać w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów lub urazu i przypominają twarde twory. Ciała obce, takie jak drzazga, mogą ulegać otorbieniu i symulować guz ręki.

W jaki sposób diagnozuje się guzy ręki?

Badanie fizykalne i przegląd historii choroby przez chirurga ręki mogą pomóc w określeniu rodzaju guza. Dodatkowo zdjęcia rentgenowskie służą w ocenie kości, stawów oraz tkanek miękkich. Inne badania, jak na przykład: ultrasonografia, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, czy tomografia komputerowa są bardzo przydatne podczas diagnozy. Biopsja igłowa lub biopsja otwarta (czyli wycięcie próbki guza) jest stosowana, gdy lekarz chce potwierdzić swoje przypuszczenia przed wprowadzeniem leczenia. Dokładny wywiad i badanie przedmiotowe chirurga ręki mogą skłonić go do zalecenia najlepszego procesu leczenia w każdym przypadku na podstawie jego doświadczenia i preferencji pacjenta. Wybierając Centrum Medyczne Medicum, zapewniamy, że nasz zespół ma wieloletnie doświadczenie w przypadku diagnozy co do różnego rodzaju guzów i doskonale wie, jakie metody sprawdzą się najlepiej podczas leczenia.

Leczenie guzów ręki

W przypadku niewielkich, bezobjawowych i łagodnych guzów, które zostały zdiagnozowane, przeprowadza się zwykle obserwację. W innych przypadkach leczy się je chirurgicznie. Często usuwane są w znieczuleniu miejscowym.

Inaczej sprawa ma się w przypadku złośliwych guzów ręki, które wymagają bardzo dyscyplinarnego postępowania. W dłuższym trybie leczenia powinni uczestniczyć traumatolodzy specjalizujący się w chirurgii ręki, onkolodzy, radioterapeuci, chemioterapeuci oraz zespoły zajmujące się zdrowiem psychicznym i rehabilitacją.

W jaki sposób przebiega regeneracja ręki po operacji?

Czasami po operacji pacjent ma osłabione nerwy, mięśnie czy naczynia krwionośne. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli guz jest złośliwy. Chirurg powinien w tym przypadku usunąć wszystkie szkodliwe części tworu, nawet jeśli oznacza to, że mógłby potencjalnie naruszyć zdrowe struktury. Po każdym rodzaju operacji ręki należy przewidzieć rehabilitację i fizjoterapię, pracując nad odzyskaniem jak największej siły, koordynacji oraz funkcji i sprawności kończyny.

W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian przypominających guzy nie należy bagatelizować tego faktu i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wczesna diagnoza może uchronić zdrowie, a w szczególnych przypadkach nawet życie pacjenta. Zapraszamy do kontaktu z Centrum Medycznym Medicum, gdzie nasza wyspecjalizowana kadra jest do Państwa dyspozycji przez cały czas.