Centrum Medyczne Medicum Warszawa

(22) 487 53 83

kontakt telefoniczny
Centrum Medyczne Medicum Warszawa

rejestracja@cmmedicum.pl

kontakt e-mail

Polisomnografia

Polisomnografia to zaawansowane badanie służące diagnozowaniu zaburzeń oddychania podczas snu.

Dzięki temu badaniu, możliwa jest ocena stadiów snu, bezdechów, poziomu tlenu we krwi, czynności serca oraz fizjologicznych reakcji organizmu na bezdechy. Badanie odbywa się przez całą noc w domu pacjenta.

Badanie podzielone jest na cztery podstawowe elementy:

  • elektroencefalografia (EEG) – elektrody umieszczone zostają na głowie pacjenta, w celu oceny bioelektrycznej czynności mózgu;
  • elektrokardiografia (EKG) – elektrody umieszczane są na klatce piersiowej pacjenta, w celu oceny aktywności elektrycznej serca;
  • elektrookulografia (EOG) – elektrody umieszczane są przy oczach pacjenta, w celu zbadania zmian prądów czynnościowych, powstających podczas ruchów gałki ocznej oraz w wyniku błysków świetlnych;
  • elektromiografia (EMG) – elektrody umieszczone zostają na ciele pacjenta, w celu oceny funkcji mięśni i nerwów.

Pacjent przychodzi w godzinach wieczornych do CM Medicum. Specjalnie przeszkolony pracownik zakłada aparat. W okolicy ust pacjenta zostaje umieszczony mikrofon, czujnik temperatury i przepływu powietrza. Poza tym, nakładany jest czujnik ruchów kończyn na kostkę osoby badanej; pulsoksymetr – na palcu ręki; pasy oddechowe – rejestrujące ruchy ciała na brzuchu i na klatce piersiowej. Stosowany jest również czujnik położenia ciała.

W celu zapewnienia naturalnych warunków snu, badanie odbywa się we własnym domu pacjenta. Informacje zbierane są w trakcie obserwacji i przesyłane są do komputera. Następnie wyniki są analizowane przez lekarza zajmującego się medycyną snu. Na podstawie analizy wyników badania polisomnograficznego, opracowywany jest indywidualny program leczenia.

Wskazania do wykonania badania polisomnograficznego:

  • podejrzenie występowania obturacyjnego bezdechu sennego;
  • problemy z wysypianiem się, nawet przy odpowiedniej ilości snu;
  • problemy z ponownym zaśnięciem po wybudzeniu;
  • chrapanie, poranne bóle głowy;
  • bezsenność i trudności w porannym wybudzaniu się
polisomnografia

Nasi specjaliści z dziedziny Polisomnografii:

Dr hab. n. med. Rafał Rola

Neurolog. Wykonuje konsultacje neurologiczne. Dodatkowo zajmuje się leczeniem i diagnostyką zaburzeń oddychania podczas snu. 


Dr n. med. Marta Kumor

Pulmonolog, specjalista chorób płuc oraz chorób wewnętrznych Dr Kumor zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu oddechowego, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń oddychania w czasie snu.