Uszkodzenia ścięgien

Ścięgna, mięśnie i kości współpracują ze sobą, aby zapewnić nadgarstkom i dłoniom pełny zakres ruchu. Urazy ścięgien mogą uniemożliwić pełne wyprostowanie nadgarstka lub palców. Uszkodzenia takie jak skaleczenia, rany szarpane i ciężkie zerwania wymagają natychmiastowego leczenia, aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu. Szybka i skuteczna opieka lekarska dostępna w Centrum Medycznym Medicum gwarantuje powrót pacjentów do zdrowia. Nasi specjaliści mają duże doświadczenie w leczeniu urazów ścięgien i zapewniają wyjątkowe rezultaty.

Co to są ścięgna?

Ścięgna to struktury włókniste, które przyczepiają mięśnie do kości. Tworzą połączenie między mięśniami a końcami stawowymi, odpowiedzialne są za przenoszenie siły mięśniowej, która zapoczątkowuje ruch kończyn.

Dłoń jako część ciała wykazuje największe zróżnicowanie ruchów, w którym uczestniczy ponad 30 ścięgien. Ścięgna dłoni dzielą się na dwie grupy: prostujące – wykonujące funkcje zginania palców i nadgarstka oraz zginające – odpowiedzialne za ruch rozciągania.

Ścięgna zginaczy przesuwają się w okolicy dłoni i nadgarstka i pozwalają na delikatne ruchy, takie jak zacisk kciuka lub chwytanie przedmiotów ręką. Z kolei ścięgna prostowników znajdują się na grzbiecie dłoni i nadgarstku. Synergicznie odpowiadają za kontrolę harmonijnej mobilizacji dłoni i palców, koordynując zarówno ruchy z użyciem siły, jak i te najbardziej delikatne, np. chirurg wykonujący operację, lub skrzypek grający na skrzypcach.

Głębokie nacięcia na palcach, dłoni lub przedramieniu mogą uszkodzić ścięgna zginaczy i otaczające je włókna nerwowe. Ścięgna mogą być również zbyt mocno rozciągnięte, powodując częściowe lub całkowite zerwanie. W niektórych przypadkach ścięgno może całkowicie oderwać się od kości.

Na czym polegają urazy ścięgien?

Urazy ścięgien w nadgarstku i dłoni mogą być różne. Uszkodzenia zginaczy i prostowników są niezwykle częste, szczególnie w przypadku urazów spowodowanych ranami ręki. Wyszczególniamy wypadki, uszkadzające ścięgna, takie jak przecięcie piłą tarczową lub ostrzem, bronią palną, a nawet urazy tępe podczas prostych czynności (upadek lub uderzenie). Rany na dłoni lub nadgarstku, jeśli są głębokie, mogą poważnie uszkodzić struktury anatomiczne. Czasami nawet niewielkie skaleczenia, są na tyle wystarczające, aby przeciąć ścięgno i uniemożliwić ruch palców. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i rozpocząć leczenie operacyjne uszkodzenia ścięgien.

Objawy uszkodzenia ścięgien

Do najczęstszych objawów uszkodzenia ścięgien zalicza się:
  • Niezdolność do zginania stawów palców,
  • Drętwienie lub mrowienie w opuszkach palców w przypadku towarzyszących uszkodzeń nerwów,
  • Brak możliwości prostowania palców.
Bardzo często urazy ścięgien są związane z niedostatecznym czuciem w dłoni. Występuje mrowienie lub efekt znieczulenia, ponieważ wraz z ich urazami uszkodzeniu ulegają również nerwy. Dotyczy to w szczególności ścięgien zginaczy. Schorzeniem towarzyszącym są również złamania kości, a w najcięższych przypadkach zmiany naczyniowe, które upośledzają żywotność palca lub dłoni w ich funkcjach. Pacjenci skarżą się także na deficyt w ruchu ręki lub nadgarstka. Oznacza to, że jeśli pacjent ma skaleczenie na dłoni i nie jest w stanie zgiąć palców, prawdopodobnie uszkodził ścięgno zginacza ręki.

Leczenie urazów ścięgien

Chirurgiczne leczenie urazów ścięgien jest równie złożone i wymagające, jak rehabilitacja po operacji. Z dużym prawdopodobieństwem może tu dojść do „przyklejenia się” ścięgna do blizny lub tkanki w miejscu urazowym, uniemożliwiając tym samym poślizg i tworząc zrosty ścięgien. Aby uniknąć tej komplikacji, należy zadbać o odbudowę ścięgna, którą chirurg wykona za pomocą mocnej nici i odpowiednim szwem.
Aby leczenie przyniosło jak najlepsze rezultaty, decydującym czynnikiem jest skuteczna naprawa wszystkich często występujących urazów towarzyszących:
  • Odbudowa więzadeł,
  • Stabilizacja złamań palców rąk lub nadgarstka,
  • Odtworzenie powierzchni stawowych,
  • Rekonstrukcja nerwów,
  • Szycie skóry.
W przypadku silnego urazu skóry może być konieczna odbudowa jej płatów, aby zakryć miejsca urazowe. Wszelkie zabiegi dotyczące leczenia chirurgicznego uszkodzonej kończyny wykonują lekarze w Centrum Medycznym Medicum.

Rehabilitacja

Rehabilitacja urazów ścięgien wymaga współpracy pacjenta i rehabilitanta w celu wdrażania natychmiastowej mobilizacji oraz zachowaniu niezbędnych warunków przy właściwej odbudowie tkanki. W częstych przypadkach zastosowanie szyn unieruchamiających z układami wspomagającymi ruch daje lepsze wyniki funkcjonalne.
W ostatnich latach opracowano metody leczenia urazów ścięgien przy użyciu wyłącznie znieczulenia miejscowego i unikaniu znieczulenia ogólnego. W ten sposób można zbadać jakość odbudowy ścięgien w trakcie operacji, po przebudzeniu pacjenta, bez bólu i aktywnej mobilizacji palców i dłoni.

Efekty funkcjonalne przy zachowaniu zasad chirurgii i rehabilitacji sprzyjają dobrym rokowaniom i pozwalają na powrót do aktywności bez ograniczeń w ciągu 6 tygodni.

Inne czynniki ryzyka

Niektóre czynniki ryzyka mogą zwiększać szansę na doznanie urazów ścięgien lub nerwów. Obejmują one:
  • Reumatoidalne zapalenie stawów,
  • Wykonywanie czynności wysokiego ryzyka, takich jak wspinaczka skałkowa lub zapasy czy boks,
  • Używanie ostrych narzędzi lub maszyn.
W takich przypadkach o wiele łatwiej zapobiegać niż leczyć. W związku z tym proponujemy kilka wskazówek, które odpowiednio wdrożone zmniejszają ryzyko uszkodzenia ścięgien. Aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, należy:
  • Zapobiegać urazom sportowym poprzez unikanie sportów ekstremalnych i właściwą rozgrzewkę,
  • Zachowywać środki ostrożności stosując rękawice ochronne oraz inne wskazania BHP podczas obsługi ostrych lub ciężkich narzędzi i maszyn.
Jeśli powyższy artykuł okazał się pomocny lub wystąpiły u Ciebie któreś z wymienionych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Po wizycie u specjalisty otrzymasz szczegółową diagnozę, a następnie rozpocznie się proces leczenia. Należy pamiętać, że po wystąpieniu urazu ścięgien bardzo ważne jest natychmiastowe działanie, ponieważ im dłuższy czas zwlekania z pomocą medyczną, tym mniejsza szansa na całkowity powrót do zdrowia. Zapraszamy do kontaktu z Centrum Medycznym Medicum.