Korekcja zmarszczek mimicznych

O zachowaniu wiecznej młodości marzył Faust, jednakże niestety do tej pory nikt nie wymyślił skutecznego lekarstwa na upływ czasu. Na szczęście, z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna proponując ukrycie pojawiających się wraz z wiekiem oznak starzenia.

Skąd się biorą zmarszczki mimiczne?

Z biegiem lat, nawet najbardziej atrakcyjna twarz zaczyna się pokrywać zmarszczkami. Są to charakterystyczne zagłębienia w skórze, powstałe w wyniku zwiotczenia kolagenowych i elastynowych włókien skórnych, pod wpływem działania czynników zewnętrznych, a także na skutek osłabienia aktywności gruczołów łojowych i potowych oraz zmniejszonej zawartości lipidów.
Zmarszczki określane jako mimiczne powstają pod wpływem wielokrotnych skurczów mięśni twarzy, które mają miejsce nawet 15 tys. razy w ciągu dnia. Należą do nich charakterystyczne linie pojawiające się na czole, a także lwia zmarszczka między brwiami, zmarszczki rozciągające się w kącikach oczu w formie tzw kurzych łapek oraz zmarszczki nad ustami, określane jako zmarszczki palacza. Te ostatnie, to niewielkie, pionowe wgłębienia w skórze wokół ust. Powstają w wyniku rozciągania skóry poruszanej mięśniami odpowiedzialnymi za wyrażanie emocji. Sama nazwa „zmarszczki palacza” wiąże się ze specyficznym ułożeniem ust w trakcie zaciągania się papierosem.

Warto wiedzieć, że zmarszczki mimiczne pojawiają się już w wieku ok. 25-30 lat. To już wówczas w kącikach oczu zaznaczają się pierwsze płytkie linie, tzw kurze łapki. U osób z bogatą mimiką, mogą być widoczne też poziome linie czoła czy lwia zmarszczka. Z czasem utrwalają się one i stają się zmarszczkami statycznymi.

Usuwanie zmarszczek

W walce ze zmarszczkami bardzo ważną rolę odgrywa medycyna estetyczna. Jest ona w stanie skutecznie zredukować nawet te najbardziej głębokie zmarszczki, a także przeciwdziałać powstawaniu nowych. Wśród wszystkich metod usuwania zmarszczek dostępnych w gabinetach najbardziej skuteczną metodą jest ostrzyknięcie toksyną botulinową, zwaną popularnie botoksem.

Czym jest botoks?

Botoks jest potoczną nazwą toksyny botulinowej - substancji produkowanej przez bakterie Clostridium botulinum, znanej jako laseczki jadu kiełbasianego, wyizolowanej z szynki w 1895 roku przez Emile’a van Ermengema. Tak naprawdę, botoks jest oczyszczonym białkiem, które pozyskuje się z tej beztlenowej bakterii. We wcześniejszym okresie wykorzystano go w neurologii i okulistyce, jednak niebawem zaobserwowano, że dodatkowo wygładza on również zmarszczki.
Na świecie zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej zaczęto wykonywać już w latach 80. Natomiast w naszym kraju kariera botoksu rozpoczęła się dopiero w 1996 roku.

Botoks wstrzykiwany w tkankę podskórną jest on całkowicie bezpieczny dla naszego organizmu. Jego ilość stosowana przy zabiegach korekcji zmarszczek maksymalnie wynosi 100 jednostek podczas gdy dawka śmiertelna toksyny botulinowej wynosi tych jednostek aż 2500 do 3000.

Jaki jest mechanizm działania botoksu?

Działanie tej substancji polega na jej połączeniu z płytką nerwowo-mięśniową, co prowadzi do nietrwałego porażenia skurczu mięśni przez co uniemożliwione staje się przekazywanie impulsów nerwowych. Dzięki temu, mięśnie stają sie rozluźnione, a zmarszczki wygładzone. Jak się okazuje, ostrzykiwanie toksyną botulinową selektywnie blokuje receptory w mięśniach a blokada ta powoduje, że mięsień w okolice którego podano toksynę, przestaje na jakiś czas pracować.

Na jakie części ciała można stosować botoks?

W zabiegach, botoks stosuje się głównie do korekcji zmarszczek w obszarze górnej części twarzy. Można nim likwidować:

 • lwią zmarszczkę
 • linie na czole
 • kurze łapki
 • królicze zmarszczki z boku nosa
 • zmarszczki palacza
 • zmarszczki na dolnej powiece oka
 • zmarszczki na szyi
 • oraz stosować go na mięsień okrężny oka i górną powiekę w celu „powiększenia” oka oraz uniesienia opadającej powieki, a także do podniesienia kącików ust
Leczenie preparatem Botox / Azzalure jest metodą przetestowaną i absolutnie bezpieczną. Botulina działa jedynie w obrębie mięśni do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas, co powoduje, iż wyraz twarzy pozostaje naturalny.

Przeciwwskazania do zabiegu przy użyciu botoksu:

 • ciąża i karmienie piersią
 • nadwrażliwość lub alergia na składniki preparatu
 • stany zapalne skóry w miejscu podawania preparatu
 • zespół Lamberta-Eatona, miastenia gravis
 • stosowanie antybiotyków: tetracykliny, linkomycyny oraz antybiotyków aminoglikozydowych: gentamycyny, streptomycyny, kanamycyny
 • przyjmowanie np. chlorochiny, cyklosporyny
 • uczulenie na albuminę ludzką
 • zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego i nerwowego
 • choroby autoimmunologiczne
 • przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych zawierających substancje rozrzedzające krew

Przebieg zabiegu

Niewielka ilość preparatu jest wstrzykiwana bardzo cienką igłą w określone mięśnie twarzy. Sam zabieg jest krótki, trwa około 15-20 minut, a większość osób może wrócić do normalnych zajęć natychmiast po jego wykonaniu. Podanie toksyny botulinowej nie wymaga znieczulenia miejscowego.

Efekty zabiegu

Preparat zaczyna działać po kilku dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po około 14 dniach. Efekt po zabiegu jest widoczny średnio do 5q miesięcy. Jest to jednak kwestia indywidualna i w zależności od organizmu, wieku, stanu skóry i osobniczych skłonności, efekty ostrzykiwania toksyną botulinową mogą utrzymywać u każdego inaczej. Jednak z czasem, mimika powraca stopniowo, powoli,aż do powrotu pełnej ruchomości mięśni. Wówczas zabieg można powtarzać co 3-6 miesięcy.

W Centrum Medycznym Medicum, wykonujemy zabieg korekcji zmarszczek przy pomocy preparatu Botox/Azallure, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, gwarantując doskonały efekt osiągnięty dzięki profesjonalnej pracy naszych specjalistów. Zapraszamy do naszej placówki.