Choroba Dupuytrena – leczenie

Choroba Dupuytrena, czyli przykurcz rozcięgna dłoniowego to schorzenie o nieznanym podłożu. Objawy pojawiają się zazwyczaj po 40. roku życia i dotyczą często obu dłoni. Pierwsze symptomy są zazwyczaj niezauważalne i nie wskazują na nic poważnego, dlatego przeważnie są bagatelizowane przez Pacjentów. Sprawdź, jak leczyć chorobę Dupuytrena i dowiedz się, jakie są wady i zalety poszczególnych metod terapii schorzenia. Przeczytaj.

Choroba Dupuytrena – przyczyny:

Przyczyny przykurczu Dupuytrena nie są do końca znane. Wiadomo, że na wystąpienie objawów wpływ mają najprawdopodobniej czynniki genetyczne i środowiskowe. Częściej chorują cukrzycy, palacze i osoby nadużywające innych używek. Co ciekawe, choroba częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Objawy pojawiają się zazwyczaj po 40-50. roku życia i dotyczą często obu dłoni, choć niektórzy Chorzy mają zmiany wyrażone tylko w jednej dłoni.

Choroba Dupuytrena – objawy:

Pierwsze objawy choroby Dupuytrena są zazwyczaj słabo wyrażone. Objawy to mrowienie dłoni, nadpotliwość i uczucie zimna. Ta faza nie jest jeszcze związana z przykurczami. Zaczynają się one pojawiać dopiero po jakimś czasie. Objawy mogą mieć różne nasilenie w obu dłoniach i narastać z różną częstotliwością.

Po pewnym czasie normalne funkcjonowanie jest utrudnione, ponieważ pojawia się przykurcz palców. Pacjenci skarżą się na trudności podczas zakładania lub ściągania rękawiczek, mają trudności z podaniem dłoni na przywitanie, a noszenie toreb z zakupami staje się być wręcz niemożliwe. Na stronie dłoniowej można też zauważyć grudki, które mogą, ale nie muszą być bolesne.

Jeśli Pacjent nie znajdzie fachowej pomocy w tym stadium choroby, przykurcz palców może się utrwalić. Wyprostowanie palców będzie wówczas niemożliwe, a ewentualne podjęcie leczenia na tym etapie może nie być już tak skuteczne.
 
 

Umów wizytę u chirurga ręki w Centrum Medycznym Medicum w Warszawie

Zadzwoń lub napisz

 

Choroba Dupuytrena – leczenie

Leczenie przykurczu Dupuytrena – w zależności od stopnia deformacji – wymaga zastosowania metod zachowawczych lub chirurgicznych. Plan leczenia ustalany jest indywidualnie na podstawie wywiadu, objawów klinicznych, wieku i oczekiwań Pacjenta. Lekarz dokłada wszelkich starań, by proces przywracania dawnej sprawności dłoni był możliwie jak najkrótszy, a efekt trwały.

Najlepsze efekty leczenia otrzymuje się w przypadku średniozaawansowanych zmian. W przypadku zmian bardzo zaawansowanych uzyskanie pełnego wyprostu palców po leczeniu nie zawsze jest niestety możliwe.

Leczenie choroby Dupuytrena bez operacji
Choroba Dupuytrena – fala uderzeniowa:
Jest to zabieg z fizykoterapii, który może zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z chorobą. Wykorzystywany jako przygotowanie przed leczeniem operacyjnym celem poprawy w gojeniu rany po operacji.

Leczenie choroby Dupuytrena – operacja (zabieg):
Niestety, w wielu przypadkach Chorzy szukają pomocy zbyt późno – gdy zmiany zdążą się już utrwalić lub są bardzo silnie wyrażone. W takich sytuacjach metody nieinwazyjne nie znajdują zastosowania. Jedynie zabieg operacyjny może przynieść oczekiwany efekt i uwolnić Pacjenta od uczucia dyskomfortu z powodu przykurczu palców.

Metody operacji przykurczu Dupuytrena:
- Aponeurotomia igłowa - Ta mało inwazyjna metoda korekcji polega na przecięciu strun Duputryenowskich za pomocą igłą. Zabieg nie jest zazwyczaj metodą z wyboru, ponieważ jego skuteczność nie jest najwyższa. Specjalista wprowadza igłę w zmienione rozcięgno i wykonuje ruchy wahadłowe, których zadaniem jest przecięcie strun. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Niestety, istnieje możliwość, że problem powróci po kilku-kilkunastu miesiącach od zabiegu. Możliwe powikłania to uszkodzenie ścięgien zginaczy palców, nerwów palcowych, nawrót przykurczu występuje u 30-60% pacjentów.

- Otwarta aponeurektomia - To najbardziej inwazyjna [metoda leczenia przykurczu Dupuytrena], ale za to bardzo skuteczna. Polega na wycięciu zmienionego rozcięgna dłoniowego. Minusem tej techniki jest wymagany duży dostęp, co wiąże się z wykonaniem większego nacięcia skóry przez chirurga. Po zabiegu skóra musi się wygoić, a po kilku tygodniach możliwa jest już rehabilitacja blizny.

Przykurcz Dupuytrena – rehabilitacja

Rehabilitacja po operacji przykurczu Dupuytrena jest kluczowym elementem. Przeprowadza się ją z dwóch powodów. Po pierwsze, dobrze dobrane ćwiczenia umożliwiają mobilizację blizny, dzięki czemu (zagojone) miejsce cięcia nie będzie w przyszłości przyczyną dyskomfortu czy bolesności. Po drugie, rehabilitacja pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty i regularne wykonywanie ćwiczeń zapobiegają nawrotowi schorzenia, co w przypadku choroby Dupuytrena niestety może mieć czasem miejsce.