Operacje palca zatrzaskującego

Palce dłoni pełnią niezwykle ważną funkcję. To dzięki nim mamy możliwość wykonywania precyzyjnych chwytów. Niestety, jak każda część naszego ciała również one ulegają różnego rodzaju schorzeniom.

Jednym z nich jest palec zatrzaskujący. To problem, który dotyka wielu osób, szczególnie w podeszłym wieku. Doprowadzić może on do całkowitego unieruchomienia palca. Co więcej, wiąże się z dolegliwościami bólowymi, które towarzyszą próbom odzyskania ruchomości. Schorzenie to powinno więc być leczone. Na szczęście, w dzisiejszych czasach istnieje możliwość odzyskania pełnej sprawności palców. Są nią operacje palca zatrzaskującego.

Czym jest palec zatrzaskujący?

Zanim zaczniemy omawiać sposoby leczenia oraz operacje palca zatrzaskującego warto przybliżyć, czym właściwie jest to schorzenie. Mówiąc najprościej, palec zatrzaskujący jest nazywany również palcem strzelającym.

Wśród objawów, które możemy zauważyć w przypadku palca zatrzaskującego wymienić możemy między innymi:
  • problemy ze zgięciem i wyprostowaniem palca
  • wyczuwalne, często słyszalne trzaski
  • ból odczuwany powyżej stawu
  • opuchlizna i zaczerwienienie skóry na palcu
  • uczucie zablokowania palca, znacznie utrudniona ruchomość - szczególnie w godzinach rannych oraz po odpoczynku
  • niemożność wykonywania normalnych, codziennych czynności
  • całkowite zablokowanie ruchomości palca w przypadku zaawansowanego stadium zmian chorobowych

Kto jest najbardziej narażony na to schorzenie?

Palec zatrzaskujący, zwany również strzelającym to choroba, która dotknąć może różne osoby. Wśród nich wymienić można te, które wykonują dłońmi powtarzalne czynności, cierpiące na zespół cieśni nadgarstka, diabetyków, osoby intensywnie uprawiające sport oraz cierpiących na choroby reumatyczne. Bardzo często dolegliwości te odczuwają osoby po 50-60 roku życia. Ciekawostką jest fakt, że najczęściej dotykają one kobiet.

W jaki sposób diagnozuje się palec zatrzaskujący?

Diagnozowanie palca zatrzaskującego nie jest skomplikowane. Początkowo przeprowadza się wywiad lekarski - lekarz zazwyczaj polega bowiem w tym przypadku na odczuciach pacjenta. Następnie przeprowadza się badanie bez wykorzystania sprzętu. Podczas ruchu palca pacjenta jest możliwe wychwycenie nieprawidłowego funkcjonowania stawów oraz przeskakiwania ścięgien. Aby potwierdzić diagnozę, część lekarzy decyduje się na wystawienie skierowania na badania USG dłoni. Ich wynik pozwala na stwierdzenie występującego pogrubienia ścięgna i/lub pochewki ścięgnistej co świadczy o obecności problemu.

Metody leczenia palca zatrzaskującego

Jeśli lekarz stwierdzi palec zatrzaskujący, należy wdrożyć odpowiednio dopasowane leczenie, które pozwoli pacjentowi cieszyć się całkowitą sprawnością oraz pełnią ruchomości palców. Możliwości, które mamy to leczenie farmakologiczne za pomocą NLPZ-ów (Niesterydowych Leków Przeciwzapalnych), zastrzyk z kortykosteroidów oraz leczenie operacyjne. O ile przyjmowanie leków może sprawdzić się w początkowym stadium, o tyle operacje palca zatrzaskującego pomagają pacjentom niezależnie od zaawansowania schorzenia. Nic więc dziwnego, że to właśnie one są jedną z najczęściej wykorzystywanych metod leczenia.

Operacja palca zatrzaskującego - skuteczna metoda leczenia

W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne opierające się o leki sterydowe nie zdaje egzaminu, a pacjent wciąż uskarża się na ograniczoną ruchomość palca oraz dolegliwości bólowe przeprowadza się operację palca zatrzaskującego. To ostateczna, a jednocześnie bardzo skuteczna metoda leczenia tej dolegliwości. Operacje te przeprowadzane są dwiema metodami - techniką otwartą oraz przezskórną.

Rodzaje operacji palca zatrzaskującego

Pierwszym rodzajem operacji palca zatrzaskującego jest metoda otwarta. Ten rodzaj zabiegu wykonuje się już od ponad stu lat. Polega na wykonaniu cięcia przy podstawie zajętego stanem zapalnym palca. Lekarz eksponuje ścięgno i jego pochewkę, a następnie przecina zwłókniałe jej tkanki oraz oczyszcza ją. Pozwala to na znacznie zmniejszenie nacisku na ścięgno oraz poszerzenie pierścienia pochewki.
Co ważne, zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Podczas operacji metodą otwartą stosuje się również opaskę zaciskową, która ogranicza dopływ krwi do dłoni i zmniejsza krwawienie.

Drugim rodzajem operacji palca zatrzaskującego jest zabieg wykonywany metodą przezskórną. Pierwszy raz operacja taka została wykonana przez dr J. Lorthioira w 1958 r. Zabieg ten polega na wprowadzeniu przez skórę igły i przecięciu nią pochewki ścięgna. Dzięki temu palec odzyskuje ruchomość, znika również nieprzyjemne uczucie przeskakiwania i trzaskania. Operacja ta również odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jednak przy tej technice operacyjnej istnieje ryzyko uszkodzenia nerwów i naczyń palcowych. Co może skutkować brakiem czucia po jednej stronie palca, przeczulicą.

Która metoda operacji jest lepszym rozwiązaniem?

O tym, jaka metoda operacji palca zatrzaskującego powinna być zastosowana w przypadku danego pacjenta, każdorazowo powinien zdecydować lekarz specjalista, który zajmuje się jego leczeniem. Warto zauważyć, że zarówno jedna, jak i druga metoda jest bardzo skuteczna. W przypadku metody otwartej mówimy bowiem o skuteczności wynoszącej od 90 do 100 procent, zaś metoda przezskórna to 90 procent skutecznie wyleczonych przypadków. Zaletą metody przezskórnej jest brak rany pooperacyjnej . Przy operacji metodą otwartą rzadko zdarza się uszkodzenie naczyń i nerwów palcowych. Natomiast przy leczeniu metodą zamkniętą ryzyko wzrasta. Obydwie metody uznane są za bezpieczne.

Jak wygląda powrót pacjenta do pełni sprawności?

W zależności od metody operacji palca zatrzaskującego czas rekonwalescencji i powrotu do pełnej sprawności wygląda nieco inaczej. Pacjenci operowani metodą otwartą muszą nosić opatrunek oraz unikać moczenia rany pooperacyjnej do czasu usunięcia szwów. Zalecane jest unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów operowaną ręką przez 4-5 tygodni.

Nieco inaczej wygląda proces zdrowienia po metodzie przezskórnej. W tym przypadku czas powrotu do codziennych czynności jest krótszy. Wykonywanie ich możemy bowiem rozpocząć już po ustąpieniu obrzęku. Oczywistym jest, że niezwykle ważny jest umiar oraz unikanie silnych przeciążeń, niemniej jednak pacjenci znacznie szybciej dochodzą do siebie i odzyskują pełnię ruchomości.

Podsumowując, operacje palca zatrzaskującego to najskuteczniejsza metoda leczenia tego schorzenia, której nie należy się obawiać. Warto jednak korzystać z najnowocześniejszych metod, dzięki którym możliwe jest szybszy powrót do normalnej, codziennej aktywności.