Operacje Zespołu Cieśni Kanału Nadgartka

Istnieje wiele schorzeń, które na pewnym etapie możemy wyleczyć jedynie operacyjnie. Tak jest właśnie w przypadku zespołu cieśni kanału nadgarstka. Operacja odbarczenia nerwu pośrodkowego większości pacjentom daje niesamowitą ulgę i jeśli postępują oni zgodnie z zaleceniami, gwarantuje powrót do całkowitej sprawności. Jak zatem przebiega operacja zespołu cieśni nadgarstka w Centrum Chirurgii Ręki? O tym w naszym wpisie na ten temat. Zapraszamy do lektury.

Czym jest operacja zespołu cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem idiopatycznym i nie upatruje się w nim konkretnej przyczyny. Stąd też może ujawnić się u każdego z nas, kto wykonuje codzienne, powtarzalne przez kilka godzin czynności. Aby je wyleczyć, mamy do dyspozycji wiele terapii, jednak ta najskuteczniejsza związana jest z leczeniem operacyjnym.

Operacja zespołu cieśni nadgarstka polega na stworzeniu dodatkowej przestrzeni dla nerwu pośrodkowego, który stale ulega naciskowi, a przez brak odżywienia krwią, jest także uszkadzany. Operacja ma temu przeciwdziałać. Co więcej – ma sprawić, by nerw ten miał więcej miejsca, wystarczającego do prawidłowego funkcjonowania całej dłoni. Dlatego też stanowi zabieg uwolnienia tunelu nadgarstka od nadmiernego ucisku.

Operacja zespołu kanału cieśni nadgarstka nazywana jest inaczej jego odbarczaniem. Jest to zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent nie musi pozostawać w ośrodku, w którym została przeprowadzona operacja.

Jak przebiega operacja zespołu cieśni nadgarstka?

Operacja zespołu cieśni nadgarstka jest zabiegiem otwartym, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Podczas niego lekarz dokonuje nacięcia u podstawy dłoni, a następnie odnajduje poprzeczne więzadło nadgarstka (troczek zginaczy). Kolejny krok to przecięcie zwyrodniałego troczka zginaczy, który powoduje ucisk na nerw pośrodkowy. Po dokonaniu tego lekarz zszywa ranę szwami skórnymi. Zdejmowane są one po około 10 dniach. Cała operacja trwa planowo kilkanaście minut. Pacjent w tym samym dniu może opuścić już klinikę. Jego dłoń do sprawności może dochodzić kilka tygodni, a nawet miesięcy, oczywiście, gdy będzie stosować się do poleceń lekarza. Na temat samych zaleceń pooperacyjnych szerzej napiszemy w kolejnych akapitach. Jak już wcześniej wspominaliśmy, po 10-14 dniach od operacji następuje ściągnięcie szwów, przy której odbywa się także kontrola operowanego obszaru. W naszej klinice istnieje Centrum Chirurgii Ręki, gdzie zebraliśmy grono chirurgów specjalizujących się w chorobach ręki.

Kiedy najlepiej wykonać operację zespołu cieśni nadgarstka?

Operacja zespołu cieśni kanału nadgarstka jest wskazana osobom, które odczuwają dolegliwości mimo długotrwałego leczenia i zaprzestania wykonywania czynności, które mogły je wywołać. Terapie nieoperacyjne obejmują ostrzyknięcie sterydami, jonoforezę, fizykoterapię, czy też kilkutygodniowe odciążenie nadgarstka ortezą. Jeśli one nie dadzą satysfakcjonującego rezultatu terapeutycznego, a diagnoza, w tym wykonana EMG (elektromiografia) na to wskazują, warto wykonać ten zabieg. Operacji powinien się poddać także pacjent, który od dłuższego czasu ma ograniczone czucie w dłoni, jego uścisk jest upośledzony, oraz gdy USG wskazuje na występowanie guzów lub zrostów. Wtedy to w trakcie zabiegu są one usuwane.

Jakie są zalecenia po operacji zespołu cieśni nadgarstka?

Po operacji należy odciążać dłoń, która była poddana zabiegowi od kilku tygodni do nawet trzech miesięcy. To, jakie to będzie trudne dla pacjenta, jest zależne, od tego, czy dłoń ta jest dla niego dominująca. Jeśli była ona przeprowadzona w ręce, którą częściej używamy, do pracy możemy wrócić dopiero za 6-8 tygodni. Jeśli jednak jest na odwrót, można tego dokonać wcześniej – po upływie 4 tygodni. Kolejna kwestia to regularna, zgodna z zaleceniami rehabilitacja. Powinna być ona wykonywana także w specjalistycznym ośrodku, mającym doświadczenie w tej kwestii, jak jest to w przypadku kliniki Medicum. Cała seria zabiegów rehabilitacyjnych i ćwiczeń musi być dostosowana indywidualnie do pacjenta. Fizjoterapeuta powinien znać przebieg choroby i leczenia, dlatego też warto całą terapię prowadzić w jednym miejscu.

Jakich rezultatów należy się spodziewać po operacji zespołu cieśni nadgarstka?

Ból, drętwienie dłoni i palców może ustąpić bezpośrednio po operacji bądź nawet kilka miesięcy po niej. Zawsze jednak są rezultaty, niezależnie od czasu, jaki upłynie, ponieważ nerw pośrodkowy, a dokładniej tętnice go odżywiające, mając więcej miejsca, zyskują dużą szansę na regenerację. Bardzo rzadko dochodzi do nawrotu zespołu cieśni kanału nadgarstka. Wszystko jest jednak zależne od trybu życia i pracy pacjenta oraz stosowania się do porad lekarza. U osób intensywnie trenujących i wykorzystujących tę partię należy liczyć się z minimalnym osłabieniem w okresie rekonwalescencji.

Czy istnieją skutki uboczne odbarczenia zespołu cieśni nadgarstka?

Główną komplikacją podczas operacji może być uszkodzenie nerwu. Występuje ono jednak mniej niż w 1 na 100 operacji (< 1 proc.). Istnieje niewielkie ryzyko, że nerw pośrodkowy lub inne tkanki mogą zostać uszkodzone podczas operacji, częściej zdarza się to w miarę postępującej choroby. Każda operacja jest ingerencją w nasz organizm i wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry, zatem należy liczyć się z takimi konsekwencjami jak wzrost temperatury ciała, podwyższeniem temperatury operowanej okolicy, zaczerwienieniem skóry stawu i okolicy rany pooperacyjnej z towarzyszącym obrzękiem oraz rozejściem się rany, co przedłuża gojenie. Może pojawić się również ból i tkliwość, co znacznie utrudnia rehabilitację. Późne powikłania mogą dotyczyć bliznowców w miejscu cięcia. Każde z nich zdarzają się niezwykle rzadko, jeśli wykonamy operację w specjalistycznym ośrodku i będziemy stosować się do rad naszego lekarza ortopedy.
Podsumowując, mimo że jest to operacja, warto się na nią zdecydować, wybierając dobry ośrodek, taki jak nasze Centrum Chirurgii Ręki. Minimalizuje to ryzyko powikłań nawet do zera i uwalnia pacjenta od bólu i mrowienia, które znacznie obniżają jakość życia.