Operacje złamań V kości śródręcza

Złamanie V kości śródręcza jest to naruszenie integralności kości z całkowitym lub częściowym uszkodzeniem z możliwością wystąpienia przemieszczenia. Uraz ten jest również określany jako „złamanie bokserskie”, ponieważ często występuje w wyniku silnego uderzenia. W tym artykule eksperci Centrum Medycznego Medicum omówią przyczyny występowania powyższego schorzenia.

Charakterystyka urazu i jego przyczyny

V kość śródręcza ma zakrzywiony kształt i jest bezpośrednio zaangażowana w proces zginania i prostowania palców oraz chwytania przedmiotów. Rozróżnia się złamanie V kości śródręcza następujących typów:
 • Otwarte,
 • Zamknięte,
 • Z przemieszczeniem fragmentów kości.
Złamania bokserskie z przemieszczeniem, w których dochodzi do przesunięcia odłamków kości, zdaniem traumatologów, są uważane za najbardziej niebezpieczne i najtrudniejsze do leczenia.

Czynniki, które mogą spowodować takie uszkodzenie:
 • Kontuzje,
 • Uderzenia,
 • Chrzęstniak, który osłabia strukturę tkanki kostnej,
 • Upadek na dłoń lub silny cios pięścią.
Według statystyk ten rodzaj urazów występuje w 40% przypadkach. Co więcej, przedstawiciele płci męskiej mają do czynienia z taką kontuzją prawie trzy razy częściej niż kobiety. V kość śródręcza może złamać się i przesunąć podczas uprawiania sportów, takich jak karate, boks, zapasy, koszykówka, siatkówka itp.

Jakie objawy występują w trakcie urazu?

Złamanie V kości śródręcza charakteryzuje się silnym zespołem bólowym, który pojawia się bezpośrednio po urazie. Jednocześnie istnieje wyraźna tendencja do zwiększonego bólu podczas próby wykonania jakichkolwiek ruchów palcami. Ponadto pacjenci wykazują następujące charakterystyczne objawy kliniczne:

 • Deformację śródręcza
 • Zaburzona ruchliwość palców
 • Obrzęk
 • Krwotok, krwiaki
 • Pojawienie się specyficznego chrupania podczas wykonywania ruchu
Pacjenci mają również zauważalnie osłabioną funkcję chwytania, nie mogą zaciskać dłoni w pięść i doświadczają ostrego, nieznośnego bólu podczas prób ruchu dłonią. W przypadku wykrycia powyższych objawów konieczne jest jak najszybsza wizyta u specjalisty, gdzie pacjent otrzyma wykwalifikowaną opiekę medyczną. Tego rodzaju urazy często pociągają za sobą bardzo poważne konsekwencje. Po szczegółowe informacje zapraszamy do kontaktu z Centrum Medycznym Medicum.

Komplikacje występujące przy złamaniach V kości śródręcza

Jeśli pacjentowi ze „złamaniem bokserskim” nie udzielono pomocy w odpowiednim czasie lub leczenie nie zostało zakończone, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia następujących powikłań:

 • Uszkodzenie więzadła pobocznego,
 • Nieprawidłowe położenie fragmentów kości z towarzyszącą asymetrią,
 • Zaburzenia ruchomości,
 • Deformacja palca.
W przypadku otwartych złamań w wyniku infekcji może rozwinąć się ropowica ręki. W efekcie czego pacjent może całkowicie stracić zdolność do normalnej pracy i utracić ruchomość kontuzjowanej kończyny.

Na szczęście osiągnięcia współczesnej medycyny, po natychmiastowej wizycie u specjalisty i przestrzeganiu wszelkich zaleceń lekarskich, pozwalają uniknąć rozwoju tych niepożądanych konsekwencji.

Co zrobić w momencie wystąpienia urazu?

Pierwsza pomoc wiąże się z obowiązkowym unieruchomieniem, a im szybciej to nastąpi, tym lepiej. Kontuzjowaną kończynę należy unieruchomić w stabilnej pozycji szyną w taki sposób, aby dłoń była lekko ugięta, a palce zgięte. Następnie należy zabandażować rękę.

W przypadku złamania otwartego należy rozpocząć od zatrzymania krwawienia i opatrzyć powierzchnię rany środkiem antyseptycznym, a także założyć jałowy opatrunek, aby zapobiec dalszej infekcji.

W celu złagodzenia obrzęków i stanu bólowego na miejsce urazu nakłada się zimny okład z lodu. W przypadku silnego bólu można podać osobie środek przeciwbólowy.

Należy jak najszybciej zabrać poszkodowanego na oddział urazowy szpitala w celu diagnostyki i późniejszego leczenia. Jeśli pacjent nie skontaktuje się ze specjalistą, możliwe jest powiększenie uszkodzenia tkanki, niewłaściwe zrośnięcie fragmentów kości.

W takich przypadkach na pacjentów czeka bardzo nieprzyjemna i bolesna procedura polegająca na złamaniu kości, a następnie założeniu gipsu lub leczeniu operacyjnym. Ponadto nie można zagwarantować pozytywnego wyniku takiego zabiegu. Zawsze istnieje poważne prawdopodobieństwo niepełnosprawności, dlatego lepiej zachować czujność i nie zwlekać z wizytą u specjalisty.

Metody diagnostyczne

Rozpoznanie złamania V kości śródręcza rozpoczyna się od badania lekarskiego przez chirurga lub traumatologa. Z reguły doświadczonemu specjaliście nie jest trudno rozpoznać charakter urazu.

Jednak w celu postawienia dokładnej diagnozy i określenia rodzaju złamania, pacjentom przepisuje się obowiązkowe badanie rentgenowskie, które pozwala zidentyfikować przebieg uszkodzenia i przemieszczenia kości. W przypadku złamań śródstawowych i wieloodłamowych może być zalecana tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Metody leczenia

Działania terapeutyczne w przypadku złamania V kości śródręcza powinny przede wszystkim mieć na celu przywrócenie integralności tkanki kostnej, jej prawidłowego funkcjonowania i anatomicznej pozycji. Wszelkie manipulacje są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, ponieważ w przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia ostrego bólu.
W nieskomplikowanych przypadkach klinicznych preferowane jest leczenie zachowawcze. Specjalista, naciskając na grzbiet śródręcza, nastawia przemieszczony fragment kości do prawidłowej pozycji, po czym unieruchamia kończynę, nakładając na dłoń opatrunek gipsowy. W ciągu dwóch pierwszych tygodni wykonuję się Rtg kontrolne ręki co tydzień, aby kontrolować ustawienie odłamów. Jeśli dojdzie do wtórnego przemieszczenia odłamów, należy podjąć decyzje o leczeniu operacyjnym.

Leczenie operacyjne

Chirurgiczne metody leczenia są przepisywane w przypadku skomplikowanych złamań z przemieszczeniem i obejmują hospitalizację pacjenta. W najcięższych przypadkach operacja wykonywana jest pod wpływem znieczulenia ogólnego. W przypadku złamań prostych wykonuje się nastawienie złamania i stabilizację drutami Kirschnera wprowadzonymi przezskórnie. Jeśli mamy do czynienie ze złamaniem wieloodłamowym lekarz wykonuje nacięcia tkanki, a następnie reponuje fragmenty kości i stabilizuje płytą i mikrośrobkami. Specjalista ustawia dłoń i palce we właściwej pozycji. Pod koniec operacji zakładane są szwy i mocujący opatrunek gipsowy.

Okres rehabilitacji

W okresie rehabilitacji po złamaniu V kości śródręcza zaleca się, aby maksymalnie ograniczyć motorykę uszkodzonej kończyny. Często pacjentom przepisuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, suplementy zawierające wapń. Dalsze zabiegi rehabilitacyjne mające na celu przywrócenie czynności uszkodzonej kości rozpoczynają się z reguły po zdjęciu gipsu około 5 tygodni po urazie. Pacjentom zaleca się wykonanie następujących zabiegów fizjoterapeutycznych:

 • Magnetoterapia,
 • Terapia UHF.
Ogromne znaczenie mają ćwiczenia fizjoterapeutyczne. Regularne wykonywanie zestawu ćwiczeń mających na celu rozwijanie zdolności motorycznych przywraca pełnię funkcji ruchowych. Oto co należy zrobić w okresie rehabilitacji:

 • Wykonywanie ruchów okrężnych dłonią i palcami,
 • Zaciskanie palców w pięść,
 • Ćwiczenia na ekspanderze.
Taki wysiłek należy przeprowadzać regularnie i systematycznie, kilka razy w ciągu dnia.

Długość rehabilitacji zależy od takich czynników jak: ciężkość urazu, charakter złamania, sposób leczenia, wiek oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Powrót do zdrowia trwa średnio 10 tygodni.

Zapobieganie urazom

Zapobieganie „złamaniom bokserskim” polega na maksymalnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas treningów sportowych, zawodów i podnoszenia ciężarów.

Zawodowym sportowcom i osobom wykonującym ciężką pracę fizyczną, które znajdują się w grupie wysokiego ryzyka, zaleca się regularne wykonywanie ćwiczeń mających na celu wzmocnienie rąk.

Złamanie bokserskie jest dość poważnym i powszechnym urazem. Aby uniknąć wielu niekorzystnych konsekwencji, ważne jest, aby kompetentnie udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy i jak najszybciej skorzystać z fachowej opieki medycznej.

Leczenie przeprowadza się zarówno metodami zachowawczymi, jak i chirurgicznymi, a lekarz dobiera je indywidualnie w zależności od charakteru urazu. W przypadku terminowej wizyty u lekarza, zastosowania właściwego leczenia i rehabilitacji rokowanie medyczne dla tego typu urazów jest uważane za korzystne.

W przypadku wystąpienia wyżej opisanych dolegliwości zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Centrum Medycznego Medicum, ponieważ szybka reakcja jest gwarancją sprawnego powrotu do zdrowia.