Ortopedyczna rehabilitacja dzieci i młodzieży

Cele rehabilitacji ortopedycznej są jasno określone, chodzi oczywiście o przywrócenie sprawności, utraconej zazwyczaj na skutek urazów, chorób lub niekorzystnych zmian, do których doszło w układzie kostno-mięśniowym. Szybki powrót do codziennych aktywności jest szczególnie ważny u osób, których układ ruchu wciąż się rozwija, a zatem u dzieci i młodzieży. Czym jest rehabilitacja ortopedyczna dzieci i młodzieży? Jakie są do niej wskazania? Jak przebiega i jakie wynikają z niej korzyści?

Czym jest rehabilitacja ortopedyczna dzieci i młodzieży?

Młodzi pacjenci (od 2 do 18 roku życia) pozostają w okresie wzrostu, a zatem ich układ szkieletowy wciąż ulega przekształceniom, zdarza się, że podczas tego procesu, dochodzi do nieprawidłowości rozwojowych, które wymagają korekcji. Z pomocą przychodzi właśnie rehabilitacja, czyli kompleksowe działania podejmowane przez wykwalifikowany personel, mające na celu przywrócenie prawidłowych funkcji narządu ruchu. Rehabilitacja jest również nieodłącznym elementem opieki pooperacyjnej i pourazowej. Ponadto znajduje zastosowanie w niwelowaniu wrodzonych defektów budowy układu mięśniowego i kostno-stawowego.

Wskazania do rehabilitacji dziecięcej

Najważniejszymi wskazaniami do rehabilitacji są urazy - nagłe uszkodzenie kości, stawów lub mięśni wymaga podjęcia rehabilitacji, po to by nie doszło do utrwalenia patologii, a także po to by powrót do zdrowia był możliwie jak najszybszy. Rehabilitacja powinna zostać wdrożona również przed lub zaraz po leczeniu chirurgicznym, aby zapobiec powikłaniom oddechowo - krążeniowym i zatorowo - zakrzepowym. Celem jest także odbudowa masy mięśniowej, co przekłada się na poprawę funkcjonowania chorego poddanego zabiegowi ortopedycznemu.

Korzyści zdrowotne wynikające z rehabilitacji, odnoszą także pacjenci dotknięci: stanami zapalnymi w narządzie ruchu, zaburzeniami hormonalnymi prowadzącymi do nieprawidłowości w stawach, kościach lub mięśniach, oraz ci którzy przeszli chorobę nowotworową któregokolwiek z narządów ruchu. Rodzice powinni zachować czujność i obserwować czy ich pociechy nie mają trudności: z poruszaniem się i utrzymaniem prawidłowej postawy ciała, a także czy nie unikają aktywności fizycznej lub nie skarżą się ból.

Dzieci i młodzież często kwalifikuje się do rehabilitacji ze względu na:

  • skoliozę - będąca jedna z najczęstszych wad kręgosłupa, uwidaczniającą się jako trójpłaszczyznowa deformacja tułowia;
  • płaskostopie - czyli obniżenie łuku stopy, spowodowane przeciążeniami i skutkujące zaburzeniami motorycznymi;
  • koślawość kolan i stóp - objawia się jako stykanie się kolan przypominające kształtem X. Zaawansowana koślawość jest wskazaniem do przeprowadzenia operacji;
  • zaokrąglenie pleców - wiąże się z przykurczem klatki piersiowej, wysunięciem barków i pochyleniem głowy, wynikającymi z pogłębienia korozyjna piersiowej.

Jak przebiega rehabilitacja ortopedyczna u dzieci i młodzieży?

Rehabilitacja ortopedyczna rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem lub jego opiekunem i badania fizykalnego co umożliwia precyzyjne określenie tego, jakie postępowanie będzie najbardziej odpowiednie. W przypadku opieki pourazowej dąży się do ochrony tkanek tj. zapobiegania ich obrzękom i zmniejszenia bólu. Fizjoterapeuci poza ćwiczeniami stosują u swoich pacjentów także różne zabiegi w tym: pole magnetyczne, laseroterapię, chłodzenie, exogen, ewentualnie ultradźwięki.

Kolejnym etapem jest poprawa siły mięśniowej i stopniowe zwiększanie obciążeń czy to za pomocą odpowiednio dobranego zestawu ćwiczeń, masażu czy terapii manualnej. Z kolei zaburzenia postawy i wady wrodzone wymagają uświadomienia dziecka, jakie nawyki ruchowe są prawidłowe, a czego należy unikać. Podczas kolejnych wizyt fizjoterapeuta określa postępy rehabilitacyjne i decyduje o ewentualnych modyfikacjach.

Przed przystąpieniem do rehabilitacji specjalista może zasugerować wykonanie badań obrazowych (np. RTG, USG lub MRI), aby sprecyzować, jaka strategia terapeutyczna przyniesie najlepsze rezultaty.

Korzyści z rehabilitacji ortopedycznej u dzieci i młodzieży

Korzyści z rehabilitacji u dzieci i młodzieży, nie różnią się znacząco od tych, do których dąży się w przypadku osób dorosłych tzn.:

  • zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie układu ruchu;
  • zwiększenie siły mięśniowej;
  • ustabilizowanie stawów i usprawnienie koordynacji ruchowej;
  • przywrócenie chwytność w kończynach.

W CM Medicum zapewniamy naszym pacjentom opiekę rehabilitanta i konsultację z ortopedą dziecięcym co jest gwarantem jakości i bezpieczeństwa. W razie potrzeby istnieje także możliwość wykonania indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych i dostęp do szerokiego panelu zabiegów z zakresu fizykoterapii. Pamiętaj, że wcześnie rozpoczęta rehabilitacja zwiększa szansę na szybki powrót do zdrowia - nie zwlekaj i już dziś umów swoje dziecko na wizytę z naszym specjalistom.