Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym organizmu. Gruczoły potowe są odpowiedzialne za utrzymywanie optymalnej temperatury ciała, chroniąc organizm przed przegrzaniem na przykład w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego lub w czasie letnich upałów. Problem pojawia się, gdy gruczoły potowe pracują zbyt intensywnie.

Skąd ten problem?

Nadpotliwość (inaczej nazywana hiperhydrozą) to nadmierne wytwarzanie potu w stosunku do potrzeb organizmu. Stanowi problem medyczny, kosmetyczny i psychologiczny u nawet 3% populacji, najczęściej dotyczy dłoni, stóp i dołów pachowych. Na ogół pierwsze objawy nadmiernego pocenia pojawiają przed 25 rokiem życia.

Zaburzenia wydzielania potu związane są z nadmierną ilością gruczołów potowych bądź z ich nadczynnością. Do czynników wyzwalających nadmierną produkcję potu zalicza się uwarunkowania genetyczne, stresujący tryb życia, choroby metaboliczne oraz niektóre przyjmowane leki. U kobiet problem nadpotliwości związany jest także z zaburzeniami hormonalnymi, szczególnie w okresie dojrzewania i menopauzy. W kwestii stóp nadmierna potliwość jest często wynikiem noszenia niewłaściwego obuwia i skarpetek.

Bez względu na przyczynę nadmierna aktywność gruczołów potowych jest nierzadko źródłem zakłopotania i wstydu.

Czy można pozbyć się tego problemu?

Odpowiednia higiena, regularne zabiegi kosmetyczne, dermokosmetyki, odzież wykonana z materiałów pochłaniających wilgoć to tylko niektóre z doraźnych metod walki z potliwością. Te półśrodki mogą tymczasowo złagodzić objawy choroby lecz ich nie zniwelują. Zabiegi z toksyny botulinowej to obecnie najszerzej stosowana i polecana metoda leczenia nadmiernej potliwości pach, dłoni lub stóp. Uznanie wśród lekarzy i pacjentów zyskały dzięki niezwykłej skuteczności!

Jak wygląda leczenie nadpotliwości toksyną botulinową?

Śródskórne iniekcje toksyny botulinowej hamują aktywność gruczołów potowych, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania potu. Toksyna botulinowa jest substancją produkowaną przez bakterie Clostridium Botulinum. Jej działanie polega na czasowym hamowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, dlatego idealnie sprawdza się w walce z problemem nadpotliwości. Zabieg polega na punktowym podawaniu niewielkich ilości botoksu w objęte nadpotliwością partie ciała. Efekty leczenia są widoczne już po kilku dniach od wykonania zabiegu.

Toksyna botulinowa (potocznie określana mianem botoks) jest bezpiecznym produktem leczniczym wykorzystywanym powszechnie w likwidacji zmarszczek, zwalczaniu bruksizmu czy uwolnieniu pacjenta od przewlekłych migren.

Jak długo utrzymują się efekty leczenia nadpotliwości toksyną botulinową?

Okres zahamowania aktywności gruczołów potowych jest zmienny osobniczo i trwa od 6 do 12 miesięcy. Wraz z upływem czasu formują się nowe połączenia nerwowe, co oznacza, że zabieg należy powtarzać średnio raz na 10 miesięcy.

Należy pamiętać, że efekty zabiegu są kwestią indywidualną uzależnioną od osobistych uwarunkowań i nie są identyczne w przypadku każdego pacjenta.

Czy zabieg jest bolesny?

Większość pacjentów nie uskarża się na bolesność dzięki zastosowanemu miejscowo znieczuleniu powierzchni skóry preparatem zawierającym lidokainę.

Dla pacjentów o niskim progu bólu oferujemy możliwość znieczulenia nasiękowego obszaru objętego zabiegiem.

Okres rekonwalescencji po leczeniu nadpotliwości botoksem

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest małoinwazyjny i bezpieczny, nie wymaga szczególnego okresu rekonwalescencji. Jednorazowa sesja trwa od 15 do 30 minut, tuż po zabiegu pacjent może powrócić do wykonywania codziennych czynności.

Leczenie nadpotliwości przebiega w miejscowym znieczuleniu. W przypadku leczenia dłoni lub stóp może to zmniejszyć zdolności motoryczne dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów na kilka godzin po zabiegu.

PAMIĘTAJ!
Nadmierna potliwość stóp to problem nie tylko estetyczny! Ze względu na przewlekłą wilgoć skóra stóp ulega osłabieniu i jest podatna na wszelkie choroby bakteryjne i grzybicze. Nadpotliwość jest czynnikiem ryzyka chorób paznokci oraz przyczynia się do utrudnionego gojenia po zabiegach podologicznych.

Zabiegi wykonywane przez Certyfikowanego Lekarza Medycyny Estetycznej.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Pachy

1699 zł
2000 zł

Dłonie

1699 zł
2000 zł

Stopy

1899 zł*
2200 zł*Możliwość podania znieczulenia nasiękowego