Choroba Dupuytrena – przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Dupuytrena (inaczej przykurcz Dupuytrena) to przewlekłe schorzenie, które powstaje w wyniku nieprawidłowego rozrostu rozcięgna dłoniowego ręki. Skutkiem tego jest powstanie zmian łącznotkankowych, które mogą prowadzić do utrwalenia się przykurczu palców dłoni. Najczęściej choroba dotyka palec serdeczny i mały. Jakie są przyczyny schorzenia i jakie daje objawy? Jak leczyć chorobę Dupuytrena? Przeczytaj.

Choroba Dupuytrena – przyczyny:

Bezpośrednia przyczyna schorzenia niestety nie jest znana. Przypuszcza się, że na wystąpienie objawów wpływ mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Wiadomo, że predyspozycje do zachorowania są dziedziczne, ponieważ choroba często występuje rodzinnie. Wśród czynników środowiskowych, które mogą sprzyjać wystąpieniu objawów, wyróżnia się palenie papierosów i nadużywanie alkoholu oraz niektóre choroby – cukrzyca, gruźlica i upośledzenie odporności organizmu.

Uraz dłoni lub wiele mikrourazów w przeszłości mogą zaostrzyć proces chorobowy lub stanowić czynnik sprzyjający wystąpieniu objawów. Część naukowców i lekarzy uważa także, że regularne wykonywanie czynności manualnych przez wiele lat może sprzyjać wystąpieniu objawów lub nasilić postęp choroby. Co ciekawe, częściej chorują mężczyźni. Objawy choroby Dupuytrena pojawiają się zazwyczaj po 50 roku życia.

Mimo nieznanego podłoża etiologicznego, chorobę Dupuytrena można leczyć. Współczesna medycyna oferuje wiele możliwości terapii. Leczenie choroby Dupuytrena w Centrum Chirurgii Ręki może polegać na zastosowaniu zarówno metod nieinwazyjnych, jak i tych inwazyjnych.

Choroba Dupuytrena – objawy:

Schorzenie ma charakter postępowy, co oznacza, że objawy choroby Dupuytrena będą nasilać się wraz z czasem, jeśli leczenie nie zostanie podjęte na czas. Pierwsze objawy przykurczu Dupuytrena są zazwyczaj bagatelizowane przez Pacjentów.

Są to między innymi sporadyczne mrowienia dłoni, uczucie zimna oraz nadpotliwość skóry dłoni. Objawy zazwyczaj pojawiają się w obu dłoniach jednocześnie, ale nasilenie się objawów może być różne. Z czasem objawy nasilają się.
Schorzeniu może towarzyszyć ból, ale nie musi. Objawy choroby nie zawsze wiążą się z bolesnością, ale prawie zawsze wiążą się z uczuciem dyskomfortu np. podczas zginania ścięgna palca środkowego. Wykonywanie prostych czynności np. chwytanie przedmiotów codziennego użytku, noszenie torby z zakupami w dłoni czy w końcu nawet chwytanie się poręczy w komunikacji miejskiej może być nie tylko utrudnione, ale wręcz niemożliwe do wykonania. Na tym etapie dochodzi do przerostu rozcięgna, czego efektem jest powstanie wyczuwalnych zgrubień i guzków na dłoni.

Jeśli leczenie nie zostanie podjęte, może dojść do utrwalenia przykurczów. Efektem tego jest znaczne ograniczenie funkcjonowania dłoni.

Fazy choroby Dupuytrena:

Pierwsza faza: brak przykurczów, objawy łagodnie wyrażone – mrowienie, uczucie zimna, nadpotliwość skóry dłoni. Pacjent może mieć trudności z położeniem dłoni na płaskiej powierzchni, np. na stole.

Druga faza: przykurcze nieutrwalone, bolesność podczas zginania palców środkowych, przerost rozcięgna. Trudności w wykonywaniu prostych czynności, takich jak zakładanie czy ściąganie rękawiczek oraz podczas wkładania rąk do kieszeni.

Trzecia faza: przykurcze utrwalone.

Choroba Dupuytrena – jak zdiagnozować?

Pierwsze objawy choroby Dupuytrena nie są charakterystyczne, dlatego rozpoznanie schorzenia nie zawsze jest możliwe od razu tylko na podstawie wywiadu i objawów klinicznych. Prostym testem, który może wskazywać na tę chorobę, jest próba położenia całej dłoni na płaskiej powierzchni. Jeśli Pacjentowi się to nie udaje i inne objawy pasują do choroby Dupuytrena, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to prawidłowe rozpoznanie.

Badania dodatkowe, które lekarz może zlecić przy okazji wizyty to między innymi RTG lub USG dłoni. Diagnostyka obrazowa pomaga przy rozpoznaniu różnicowym.

Choroba Dupuytrena – leczenie

Leczenie choroby Dupuytrena polega na zatrzymaniu postępu choroby, łagodzeniu jej objawów i w końcu na cofnięciu ewentualnych zmian, które zostały już utrwalone. Metody leczenia przykurczu Dupuytrena polegają na zachowawczym leczeniu zmian lub na leczeniu ich operacyjnie (zabiegowo).

Wśród metod zachowawczych wyróżnia się leki farmakologiczne, które mają za zadanie przede wszystkim uśmierzyć ból i wyciszyć ewentualny stan zapalny. Można zastosować terapię falą uderzeniową. Jest to zabieg z fizykoterapii, który może zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z chorobą. Wykorzystywany jako przygotowanie przed leczeniem operacyjnym celem poprawy w gojeniu rany po operacji.

Metody leczenia przykurczu Dupuytrena – operacje i zabiegi:

  • aponeurotomia igłowa
Ta mało inwazyjna metoda korekcji polega na przecięciu strun Duputryenowskich za pomocą igłą. Specjalista wprowadza igłę w zmienione rozcięgno i wykonuje ruchy wahadłowe, których zadaniem jest przecięcie strun. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

  • otwarta aponeurektomia
Polega na wycięciu zmienionego rozcięgna dłoniowego. Ta metoda wymaga większego nacięcia skóry, ale jest najczęściej stosowana (szczególnie w przypadku zmian utrwalonych), ponieważ jest najbardziej skuteczna.

Metoda leczenia w Centrum Chirurgii Ręki jest indywidualnie dobierana dla każdego Chorego. Lekarz bierze pod uwagę stopień nasilenia zmian, wiek Pacjenta oraz jego oczekiwania względem efektu pooperacyjnego.