Wkładki ortopedyczne do butów narciarskich

Sezon zimowy jest szczególny, zwłaszcza dla amatorów sportów narciarskich. Jeżeli cierpisz na deformacje w obrębie stopy, albo zależy ci na właściwej profilaktyce, powinieneś zaopatrzyć się we wkładki ortopedyczne. Pamiętaj, że problem, który zaczyna się w stopach może spowodować przeciążenia innych części układu ruchu. Jakie wady stóp wymagają noszenia wkładek ortopedycznych? I dlaczego są one zalecane narciarzom?

Po pierwsze - badaj stopy!

Badanie stóp jest ważne nie tylko dla narciarzy, ale i dla wszystkich którzy troszczą się o swój układ ruchu. Nieleczone wady stóp powodują: problemy z postawą, deformacje w obrębie stopy, a nawet zaburzenia neuralgiczne wynikające z drażnienia gałązek nerwów w obrębie stóp. Niektóre deformacje są widoczne gołym okiem np. paluch koślawy, płaskostopie poprzeczne i podłużne i oraz koślawość stóp. O ile wymienione zniekształcenia są łatwo rozpoznawalne i pacjenci wiedzą, że powinni skonsultować się ze specjalistą, o tyle ukryte wady stóp mogą być rozpoznane tylko we właściwie przeprowadzonym badaniu komputerowej diagnostyki stóp.

Jakie objawy mogą świadczyć o wadzie stóp?

Do objawów, które mogą wskazywać na wady stóp, należą:

  • stwardnienie skóry na podeszwie stopy lub z boku palucha;
  • modzele;
  • nierówne ścieranie podeszwy butów;
  • ból stóp, podudzi, kolan;
  • dyskopatie;
  • niewłaściwy sposób poruszania się.

Jeżeli dotyczy Cię, którykolwiek z wyżej wymienionych objawów jak najszybciej udaj się po pomoc. Pamiętaj, że im szybsza interwencja, tym mniejsza szansa na rozwój poważnych komplikacji.

Wkładki ortopedyczne - kiedy są zalecane?

Jeżeli jesteś narciarzem i zdarza Ci się jeździć na krawędziach lub uprawiać narciarstwo biegowe, obciążenie powinno być rozłożone głównie w obrębie śródstopia. Twoje stopy powinny ściśle przylegać do podłoża, zaleca się, aby obciążenie było skoncentrowane na śródstopiu, przez co nacisk skupi się na wewnętrznej krawędzi narty. Pierwszym wskazaniem do noszenia wkładek są oczywiście choroby stóp, np.:

  • paluch koślawy;
  • płaskostopie poprzeczne i podłużne;
  • stopa końsko- szpotawa;
  • szpotawość tyłostopia;
  • stopa płasko-koślawa;
  • palce młotkowate.
Indywidualnie dobrane wkładki do butów, są zalecane także wszystkim, którzy odczuwają ból w kolanach, biodrach, podeszwie stopy, kręgosłupie i piętach. Pomyśl o wkładkach także, jeżeli uprawiasz sport, np. grasz w tenisa, biegasz, jeździsz na łyżwach. Co ważne wkładki, mogą nosić dzieci, młodzież, dorośli, a także osoby starsze. Aby mieć pewność, że wkładki będą dobrane właściwie, zapisz się do nas na wizytę i skorzystaj z doradztwa specjalisty.

Dobranie wkładek ortopedycznych

Proces doboru wkładek rozpoczyna szczegółowy wywiad z pacjentem dotyczący jego dolegliwości bólowych i stosowanego leczenia. Później specjalista przechodzi do wykonania badania fizykalnego i testów funkcjonalnych. Przy okazji badania wykorzystywane bywają, następujące sprzęty: podograf, podoskop, miarka, platformy baropodometryczne. W naszym gabinecie tradycyjne badanie wspomagamy o klasyczne badanie podoskopowe oraz komputerowe badanie stóp w statyce i dynamice. Po postawieniu diagnozy rozpoczyna się projektowanie wkładek ortopedycznych dostosowanych do anatomii i wysklepienia, które mają za zadanie uchronić stopę przed postępem deformacji.

Wkładki dla narciarzy

Jakie korzyści płyną ze stosowania wkładek korygujących? Okazuje się, że wkładki odciążają kolana, przenosząc siłę nacisku na przyśrodkową krawędź buta. Poza tym nie dopuszczają do odchylania pięty, utrzymując podudzie i piętę w prawidłowym położeniu, hamują pogłębianie się istniejących zwyrodnień. Wkładki powinny być dobrane indywidualnie, ponieważ każda stopa jest inna, a gotowe wkładki nie uwzględniają różnic w anatomii. Różne deformacje mogą objawiać się inaczej, co oznacza, że gotowe wkładki mogą wręcz pogłębiać problem. Ponadto stopa lewa różni się od prawej. Badanie podologiczne służy wykryciu wady, natomiast starannie dobrane wkładki korygują i podtrzymują stopę.

Badanie tensometryczne

Badanie tensometryczne ustala siłę nacisku stóp na podłoże. Dzięki niemu specjalista dowiaduje się którą częścią stopy pacjent najmocniej dotyka podłogi. W trakcie badania pacjent stoi, a następnie chodzi po specjalnej platformie. W ten sposób określa się biomechanikę stóp pacjenta i sposób ich przetaczania. Komputerowa analiza stóp umożliwia poznanie potrzeb pacjenta i wykonanie odpowiednich wkładek. W trakcie wizyty specjalista wytłumaczy Ci, na czym polega Twoja wada.