USG tarczycy

USG tarczycy jest jednym z podstawowych badań stosowanych w chorobach tarczycy. Jest badaniem bezpiecznym, nieinwazyjnym oraz bezbolesnym zabiegiem, pozwalającym wykryć ewentualne zmiany gruczołu tarczycy. Dzięki niemu, możliwe jest diagnozowanie chorób, jak np. zmiany budowy w niedoczynności i nadczynności tarczycy, zapalenie tarczycy (w tym choroby Hashimoto) oraz torbiele i zmiany nowotworowe.

W trakcie badania, specjalista przykłada głowicę aparatu USG do pokrytej specjalnym żelem szyi pacjenta, w okolicy tarczycy. Głowica przesuwana jest, aby uzyskać możliwie najdokładniejszy obraz tarczycy, który widoczny jest na ekranie monitora. Badanie pozwala zobaczyć wymiary, kształt i objętość tarczycy. Dzięki widocznej strukturze tkanki tarczycy, możliwe jest wykrycie torbieli, zwapnień, guzków oraz nieprawidłowych unaczynień. Badanie pozwala również na zdiagnozowanie stanu okolicznych węzłów chłonnych.

Wykonanie badania USG tarczycy zalecane jest m.in. osobom:

  • obciążonych genetycznie ryzykiem raka tarczycy
  • z nieprawidłowym stężeniem hormonów
  • z objawami niedoczynności i nadczynności tarczycy (np. wzmożoną potliwością, wahaniami nastrojów, ogólnym osłabieniem i rozdrażnieniem, gwałtownym spadkiem/przyrostem masy ciała)
  • profilaktycznie co 2-3 lata