Złamania ręki i nadgarstka

Złamanie ręki objawia się naruszeniem integralności jednej lub więcej kości w wyniku urazu. Uszkodzeniu może ulec łokciowa i promieniowa kości nadgarstka, śródręcza i paliczków. Objawy kliniczne mogą się różnić w zależności od miejsca uszkodzenia. Najbardziej typowe to ostry ból, obrzęk i ograniczona ruchliwość, a w niektórych przypadkach skrócenie i deformacja. W celu postawienia diagnozy wykonuje się zdjęcia rentgenowskie, rzadziej tomografię i rezonans magnetyczny. Sposoby leczenia i rokowanie złamania ręki zależy od rodzaju i charakteru kontuzji. W tym artykule eksperci Centrum Medycznego Medicum przyjrzą się dokładnie, jak przebiega ten uraz.

Czym jest złamanie ręki?

Złamana ręka to jeden z najczęstszych urazów. Istnieje wyraźny związek między stopniem złamania a wiekiem pacjenta. Na przykład złamania kości promieniowej częstsze u osób starszych natomiast uszkodzenia paliczków palców i śródręcza występują w większej ilości u pacjentów w młodym i średnim wieku.

Złamania ręki mogą być pojedyncze lub złożone, a kilkukrotne złamania kości dotyczą zwykle właśnie śródręcza i paliczków palców. W niektórych przypadkach złamania są komplikowane przez występujący ucisk lub uszkodzenie nerwów. Złamanie przedramienia stanowi 10-30% ogólnej liczby złamań i często spotykany jest mechanizm bezpośredniego urazu, gdzie przyczyną złamania ręki jest uderzenie na skutek wypadku.

Jakie rozróżniamy rodzaje złamań ręki?

Złamania ręki dzielą się na otwarte i zamknięte w zależności czy następuje przerwanie ciągłości skóry. Przy całkowitych złamaniach integralność kości zostaje całkowicie zniszczona. W przypadku niepełnego uszkodzenia następuje uszczerbek jej części.

Urazy i złamania ręki spowodowane są również chorobami patologicznymi. Złamania patologiczne występują w stanach, którym towarzyszą zaburzenia struktury i wytrzymałości kości, takie jak: osteoporoza, zapalenie kości i szpiku, torbiele i guzy kości, pierwotne nowotwory złośliwe, przerzuty guzów, predyspozycje genetyczne i niektóre inne choroby.

Jakie objawy występują w trakcie złamania?

Złamanie kości ręki zwykle powoduje natychmiastowy ból oraz oczywistą deformację. Ręka może wydawać się wygięta i krótsza w porównaniu z drugą. Dodatkowe objawy to:
  • Obrzęk,
  • Krwiak,
  • Ograniczenie ruchomości,
  • Drętwienie lub osłabienie palców, lub nadgarstka.

Jakie stosuje się leczenie w przypadku złamań ręki?

Większość osób ze złamaniami ręki trafia na pogotowie w celu rozpoczęcia wstępnego leczenia. Lekarz po zapoznaniu się z okolicznościami urazu sprawdza, czy nie wystąpiły dodatkowe uszkodzenia ciała lub inne dolegliwości. Oprócz tego przeprowadza wywiad z pacjentem dotyczący chorób towarzyszących, np. cukrzycy oraz spożywanych leków. Po omówieniu objawów i historii medycznej przeprowadzane jest dokładne badanie. Lekarz sprawdza skórę i diagnozuje czy nie wystąpiły żadne skaleczenia. Przy złamaniach zawsze istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia tkanki i powstania ran szarpanych. Tym samym może to wywołać infekcję. Następnie przeprowadza się badanie palpacyjne, aby określić miejsce urazu.

Lekarz sprawdza, czy pacjent porusza palcami i nadgarstkiem oraz, czy nie stracił czucia w dłoni. Czasami nerwy mogą zostać uszkodzone w tym samym czasie, w którym dochodzi do złamania kości, co skutkuje osłabieniem i drętwieniem dłoni i nadgarstka. Lekarz bada kończynę na całej jej długości, nawet jeśli pacjent skarży się tylko na ból ramienia.
Leczenie złamanych kości w dużej mierze polega na umieszczeniu uszkodzonych fragmentów na ich anatomicznym właściwym miejscu oraz zabezpieczeniu, aby nie doszło do przemieszczenia, dopóki nie zakończy się proces zrostu. W przypadku przedramienia istotna jest właściwa stabilizacja, ponieważ kość promieniowa, jak i łokciowa opierają się o siebie wzajemnie. Jeśli kości nie zostaną dokładnie wyrównane podczas gojenia, może to w przyszłości spowodować problemy z ruchem nadgarstka i łokcia.

Po wykonaniu zabiegu lekarz instruuje pacjenta na temat ćwiczeń, które powinien wykonywać każdego dnia, aby odzyskać pełną sprawność kończyny. Więcej informacji o leczeniu operacyjnym złamań ręki udostępniamy na stronie internetowej Centrum Medycznego Medicum.

Jakie komplikacje mogą wystąpić?

Rokowanie w przypadku większości złamań ręki jest bardzo dobre, jeśli leczenie następuje natychmiastowo. Mimo to czasem dochodzi do komplikacji, którymi mogą być:
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów – złamania, które sięgają do stawu, po latach mogą powodować ich zwyrodnienie.
  • Sztywność – unieruchomienie wymagane do wyleczenia złamania kości ręki czasami może skutkować ograniczonym zakresem ruchu.
  • Infekcja kości – w przypadku gdy część złamanej kości przebije się przez skórę, prawdopodobnie zostanie narażona na zarazki, które mogą spowodować infekcję. Niezbędne jest natychmiastowe leczenie tego typu złamań.

Jak przeprowadzana jest rehabilitacja?

W większości przypadków rekonwalescencja po złamaniu ręki lub nadgarstka zajmuje około 6 do 8 tygodni. Proces ten może potrwać dłużej, jeśli ręka lub nadgarstek zostały poważnie uszkodzone. W przypadku zastosowania opatrunku gipsowego należy go nosić do momentu, aż złamana kość się zagoi. Skóra pod gipsem może swędzieć przez kilka dni, jednak taki stan powinien szybko minąć. Z reguły po usunięciu gipsu ręka jest osłabiona i sztywna, w konsekwencji wymaga ćwiczeń rehabilitacyjnych. W takim przypadku okres rehabilitacji wynosi kilka miesięcy, a w trudnych przypadkach może się nawet wydłużyć.

Powyższe kroki są niezbędne, aby przywrócić pełną ruchomość złamanej kończyny. Natychmiastowa wizyta u specjalisty jest gwarancją odzyskania zdrowia i pełnej sprawności. W przypadku wystąpienia urazu zapraszamy do Centrum Medycznego Medicum. Nasi lekarze z przyjemnością zajmą się każdym pacjentem.