Choroby ścięgien ręki

Bolesne i czasami przewlekłe zapalenia ścięgien są stanem patologicznym i skutecznie wpływają na obniżenie jakości życia. Przy zbyt wielu powtarzających się ruchach, nadmiernym obciążeniu lub urazie mogą ulec uszkodzeniu i zapaleniu. Jakie są objawy? Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania i w jaki sposób leczyć zapalenie ścięgien ręki? W tym artykule eksperci Centrum Medycznego Medicum dadzą odpowiedź na powyższe pytania.

Czym charakteryzuje się zapalenie ścięgien?

Ścięgna to włókniste tkanki łączące mięśnie z kośćmi, przenoszące siłę mięśni, a tym samym umożliwiające ruch kończyn. Pomimo tego, że są odporne i elastyczne, niektóre ścięgna są nadmiernie naprężone i po kolejnym tarciu włókna mogą częściowo pęknąć. Zapalenie ścięgna ręki często występujące u osób wykonujących powtarzalne ruchy w pracy lub u sportowców. Takie wzorce ruchowe mogą wpływać na wszystkie ścięgna, jednak niektóre rodzaje zapalenia ścięgien są bardziej powszechne. Do takich należą ramię, łokieć i nadgarstek.

Wapniejące zapalenie ścięgien

Wapniejące zapalenie ścięgien jest formą charakteryzującą się obecnością zwapnień, czyli występowaniem złogów soli wapnia na ścięgnie. Wapniejące zapalenie ścięgien często dotyka młode kobiety. Występowanie schorzenia najczęściej lokalizuje się na ramieniu (zapalenie ścięgna stożka rotatorów). Wiele metod leczenia w tym leki może złagodzić ten ból.

Zapalenie ścięgna nadgarstka

Zapalenie ścięgna nadgarstka to zapalenie ścięgien między ręką a przedramieniem. Ostry ból podczas poruszania lub dotykania ścięgna, utrata siły, obrzęk stawu, mrowienie i uczucie drętwienia w nadgarstku to charakterystyczne objawy tej przypadłości. To zapalenie ścięgna jest spowodowane powtarzaniem gestów palców dłoni i wywołuje dolegliwości kciuka i nadgarstka.

Zapalenie ścięgna nadgarstka może wpływać na jedno z wielu ścięgien w tym stawie. Im dłużej trwa ten patologiczny stan, tym trudniej wrócić do normy. Ważne jest wczesnego rozpoczęcie leczenia.

Zapalenie ścięgna łokcia

Nazywane również zapaleniem nadkłykcia lub „łokciem tenisisty” (ponieważ jest szczególnie powszechne u tenisistów), zapalenie ścięgna łokcia to uszkodzenie ścięgien, które znajdują się na zewnętrznej powierzchni łokcia i które kontrolują wyprost dłoni i ręki. Diagnoza opiera się na badaniu klinicznym, podczas którego lekarz sprawdza, czy pacjent odczuwa ból podczas wykonywania określonych ruchów. Zapalenie ścięgna łokciowego jest częstą przypadłością podobnie jak inne schorzenia ścięgien kończyn górnych.

Objawy, ból i zaczerwienienie

Zapalenie ścięgna ręki może wystąpić po wysiłku lub na początku wznowienia aktywności fizycznej, na przykład podczas rozgrzewki lub po kilku minutach ćwiczeń. Ból pojawia się podczas rozciągania lub uciskania kończyny, potem staje się coraz bardziej intensywny. Jeśli stan zapalny jest na zaawansowanym etapie, może powodować nieprzyjemności bólowe nawet w stanie spoczynku. Czasami część ciała objęta stanem zapalnym może być lekko opuchnięta (pojawia się niewielki obrzęk stawu), zaczerwieniona i gorąca, w miejscu urazu.

Przyczyny powstawania chorób ścięgien

Zapalenia ścięgien ręki są najczęściej powodowane ruchem, który jest zbyt często powtarzany, czy to podczas sportu, czy podczas wykonywania czynności zawodowych, np. praca na produkcji. Sportowcy na wysokim poziomie często spotykają się z tym schorzeniem: zapalenie ścięgna łokcia u tenisistów.
Uprawianie nietypowego sportu lub nadwyrężanie źle wytrenowanego, lub rozgrzanego ścięgna może powodować zapalenie. Podobnie brak rozciągania po wysiłku fizycznym może prowadzić do tego typu uszkodzeń.
Niewystarczające spożywanie płynów przed i po wysiłku fizycznym oraz w trakcie wykonywania codziennych czynności mogą być częstą przyczyną zapalenia ścięgien. Odwodnienie może powodować słabą irygację mięśni i ścięgien oraz prowadzić do kontuzji.
Wiek i brak aktywności fizycznej również osłabiają ścięgna kończyn. Osoby starsze lub nadmiernie siedzące są bardziej narażone na tę przypadłość, ponieważ ścięgna tracą elastyczność wraz z wiekiem.
Inne patologie metaboliczne, takie jak cukrzyca, ale także palenie tytoniu (ponieważ prowadzi do zatykania naczyń) lub inne czynniki anatomiczne, mogą prowadzić do postępującego zużycia ścięgien.
Problemy stomatologiczne jak bolesny ząb, źle leczona próchnica są przyczyną zaburzenia równowagi w organizmie i mogą wpływać na ścięgna.

Diagnostyka medyczna

Aby zdiagnozować zapalenie ścięgien ręki, lekarz musi upewnić się, że tkanka jest uszkodzona. W tym celu może wykonać badanie fizykalne, podczas którego przeanalizuje objawy kliniczne (ból opisywany przez pacjenta na podstawie kilku ruchów, obecność zaczerwienienia, obrzęku). Może być konieczne wykonanie RTG. W przypadku najbardziej intensywnego i uporczywego bólu można wykonać badanie ultrasonograficzne lub rezonans magnetyczny, które pozwolą określić, czy nastąpiło zerwanie ścięgna, a zwłaszcza pokażą, skąd bierze się zapalenie. Wszelkich konsultacji diagnostycznych dotyczących kończyn górnych udzielamy w Centrum Medycznym Medicum.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli ból ręki nie ustąpi i nasili się, koniecznie należy zgłosić się do specjalisty. Zapalenie ścięgna może być leczone różnymi technikami. Sesje fizjoterapii i odpoczynek zapewniają szybsze gojenie urazu, a czasami zapobiegają nawrotom choroby.

Leczenie zapalenia ścięgien kończyn górnych

Dobrym wyborem są leki przeciwzapalne, a także zastosowanie okładu z lodu na bolące miejsce. Zalecane jest też użycie maści przeciwzapalnej na obszar bólu. Leczenie zależy od rozległości i lokalizacji zapalenia ścięgien. Lekarz może przepisać niesteroidowe leki przeciwzapalne, aby najpierw złagodzić ból.

Czas gojenia różni się w zależności od lokalizacji i intensywności zapalenia ścięgien. Podczas powrotu do zdrowia konieczny jest wypoczynek sportowy i powstrzymanie każdego ruchu powodującego ból. Należy pamiętać, że odpoczynek nie oznacza całkowitej bezczynności, aby nie powodować większego usztywnienia kończyny. Wysiłek poniżej progu bólowego pomaga zachować formę.

Przyjmowanie zastrzyków z kortykosteroidów może być rozwiązaniem w przypadku przewlekłego zapalenia ścięgien. W połączeniu z lekami przeciwzapalnymi często przepisywanymi jako leki drugiego rzutu zapewniają tymczasową ulgę w bólu. Tutaj znowu niezbędny jest odpoczynek. Należy jednak pamiętać, że zastrzyki z kortykosteroidów nie są skuteczne u wszystkich. Kortykosteroidy są przeciwwskazane w przypadku infekcji w miejscu wstrzyknięcia. Niektóre zabiegi z fizykoterapii, takie jak ultradźwięki czy fala uderzeniowa mogą zmniejszyć ból i uspokoić obrzęk.
Zabieg chirurgiczny jest rzadko wskazany w przypadku zapalenia ścięgien, chyba że ścięgna są zerwane lub wszystkie rozwiązania terapeutyczne zostały podjęte i nie zadziałały. W takim przypadku można rozważyć interwencję chirurgiczną. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu przewodowym i polega na nacięciu skóry nad uszkodzonym ścięgnem i zszyciu go. Na ogół gojenie następuje po 6 tygodniach. Po zabiegu konieczne jest unieruchomienie w ortezie lub gipsie.

Leczenie chirurgiczne ręki wykonywane w Centrum Medycznym Medicum przeprowadzane jest przez specjalistów z zakresu fizjologii układu ruchu i pomaga w szybkim powrocie pacjentów do zdrowia.

Naturalne metody leczenia zapalenia ścięgien

Gdy ból i stan zapalny są mniej intensywne, lekarz może przepisać sesje fizjoterapeutyczne, które obejmują ćwiczenia elastyczności, wzmacniania i rozciągania mięśni rąk. Poza tym wskazane są zabiegi jak krioterapia, fale uderzeniowe lub zabiegi laserowe.

Jak zapobiegać zapaleniu ścięgien?

Przy odpoczynku i odpowiednim leczeniu zapalenie ścięgien kończyn górnych zwykle ustępuje po kilku miesiącach. Czas rekonwalescencji zależy w dużej mierze indywidualnie od pacjenta i może trwać 3 miesiące lub dłużej niż rok.

Aby mieć pewność, że kontuzja nie pojawi się ponownie, należy podjąć pewne środki ostrożności:
  • Przed i po ćwiczeniach bardzo ważna jest rozgrzewka, aby rozgrzać mięśnie i uelastycznić ścięgna. Równie ważne jest prawidłowe rozciąganie po wysiłku fizycznym.
  • Należy wykonywać regularne przerwy podczas treningu sportowego i zatrzymać się, gdy tylko pojawi się ból.
  • Podczas uprawiania sportu warto poznać i wykonywać odpowiednie wzorce ruchowe i pamiętać o właściwej technice ćwiczeń.
Modyfikacja planu pracy lub nawyków sportowych w tym lepsza rozgrzewka, dobre nawadnianie, rezygnacja z niepoprawnych wzorców ruchowych zapobiegnie nawrotom chorób ścięgien. Jeśli powyższe zalecenia okazały się nieskuteczne, zapraszamy do kontaktu z Centrum Medycznym Medicum. Nasi wyspecjalizowana kadra lekarska zajmuje się każdym schorzeniem narządu ruchu.