Wampirzy lifting

Wampirzy lifting (ang. Vampire Lift) to jeden z zabiegów medycyny estetycznej, którego celem jest odnowa oraz rewitalizacja skóry. Ze względu na dość nietypową nazwę, powstało wiele mitów na jego temat. Jednak jeśli zapoznamy się ze specyfiką zabiegu, okazuje się, że wszelkie obawy są bezpodstawne. Wampirzy lifting ma korzystny wpływ na kondycję skóry twarzy, szyi i dekoltu dlatego cieszy się coraz większą popularnością.

Jak przebiega zabieg?

Wampirzy lifting polega na wstrzyknięciu w skórę osocza bogatopłytkowego. Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest z krwi własnej pacjenta. Najpierw lekarz pobiera krew obwodową do probówki, a następnie trafia ona do wirówki horyzontalnej, gdzie osocze oddzielane jest od czerwonych krwinek. Na koniec dodawana jest trombomina lub chlorek wapnia, które stymulują produkcję cytokin (tj. białek odpowiadających za wzrost komórek). Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Krem o właściwościach znieczulających nakładany jest około 30 minut przed rozpoczęciem zabiegu.

Właściwości osocza bogatopłytkowego

Czym jest osocze bogatopłytkowe wykorzystywane podczas wampirzego liftingu i jakie właściwości posiada? Na początku warto zapoznać się z definicją i rolą, jaką spełniają płytki krwi w naszym organizmie. Są to bezjądrzaste i najmniejsze morfotyczne elementy krwi. Jedną z ich funkcji jest udział w stymulowaniu oraz przebiegu procesów naprawczych w organizmie, dzięki zdolności do uwalniania czynników wzrostu oraz cytokin. Osocze bogatopłytkowe zawiera większe stężenie płytek krwi w porównaniu do osocza fizjologicznego. W związku z tym charakteryzuje się również większą koncentracją czynników wzrostu i cytokin, a przez to odgrywa istotną rolę w regeneracji tkanek czy gojeniu się ran.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?

Osocze bogatopłytkowe stymuluje proces regeneracji skóry, a także zapobiega powstawaniu zmarszczek. Dlatego poddanie się wampirzemu liftingowi mogą rozważyć osoby, które zmagają się z problemami, takimi jak:

  • obniżona elastyczność skóry,
  • przebarwienia,
  • blizny (m.in. atroficzne, potrądzikowe),
  • płytkie zmarszczki (np. wokół oczu),
  • suchość skóry,
  • rzadkie, słabe, wypadające włosy.


Wampirzy lifting polecany jest również osobom po innych zabiegach medycyny estetycznej bądź chirurgii plastycznej w celu skrócenia okresu rekonwalescencji i uzyskania lepszych rezultatów. Ponadto wampirzy lifting może być traktowany jak alternatywa dla innych zabiegów o charakterze odmładzającym w przypadku ryzyka reakcji alergicznej. Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z krwi własnej praktycznie nie niesie za sobą takiego zagrożenia.

Przygotowanie do zabiegu, rekonwalescencja i możliwe powikłania

Przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz zbiera szczegółowy wywiad dotyczący, m.in. przebytych chorób, przyjmowanych leków oraz chorób występujących w rodzinie. Przeciwskazaniem do wykonania wampirzego liftingu jest przede wszystkim:

  • opryszczka,
  • ciąża,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • małopłytkowość,
  • choroba nowotworowa,
  • przyjmowanie leków wydłużających proces krwawienia (np. leków przeciwzakrzepowych, kwasu acetylosalicylowego).

Po wykonaniu zabiegu, przez około 12 godzin nie zaleca się nakładania makijażu, korzystania z sauny oraz solarium. Szczególnie w okresie letnim należy mieć na uwadze, że przez pierwsze dni po zabiegu należy bezwzględnie unikać ekspozycji na promieniowanie UV. Choć o ile wampirzy lifting wykonywany jest w sterylnych warunkach przez profesjonalistę to może, wiązać się z ryzykiem wystąpienia przejściowego rumienia, niewielkich siniaków i obrzęku w miejscu podania osocza bogatopłytkowego. Tego typu objawy niepożądane ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni od zabiegu.