Lipoliza iniekcyjna

Wiele z nas boryka się z miejscowymi otłuszczeniami w obrębie twarzy- podwójny podbródek i tzw „chomiki” występują nawet u szczupłych osób. Na ratunek przychodzi medycyna estetyczna, a konkretnie lipoliza iniekcyjna. Jest to bezpośredni, a zarazem prosty sposób na trwałe usunięcie niechcianych złogów tłuszczu na twarzy i ciele. Wszelkich niezbędnych informacji dotyczących zabiegu lipolizy dowiesz się z poniższego artykułu Centrum Medycznego Medicum.

Na czym polega lipoliza iniekcyjna?

Jest to minimalnie inwazyjna metoda, której celem jest rozpuszczenie miejscowych otłuszczeń w okolicy szyi oraz twarzy (podwójny podbródek, policzki). W przeciwieństwie do liposukcji zabieg nie wymaga interwencji chirurgicznej. Specjalna substancja czynna jest wstrzykiwana do tkanki tłuszczowej cienką igłą, rozpuszczając komórki tłuszczowe poprzez lipolizę (biochemiczny proces rozkładu tłuszczów). Są one usuwane przez limfę i ostatecznie wydalane. Najczęściej stosuje się fosfatydylocholinę (fosfolipid z nasion soi), który od dawna jest wykorzystywany w medycynie do leczenia zatorowości tłuszczowej. Po wstrzyknięciu substancji dochodzi do pożądanego stanu zapalnego leczonych miejsc, co jest niezbędne do uzyskania efektu rozpuszczenia tłuszczu podczas zabiegu. Lipoliza iniekcyjna idealnie nadaje się do usuwania niewielkich złogów tłuszczu na twarzy.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg lipolizy wykonywany jest ambulatoryjnie, trwa zaledwie 15-45 min i nie wymaga znieczulenia. Przed właściwymi czynnościami następuje konsultacja z lekarzem prowadzącym, podczas której omawiane są szczegóły dotyczące lipolizy. W dniu zabiegu lekarz zaznacza obszary, w które zostanie wstrzyknięty roztwór. Sam zastrzyk wykonuje się za pomocą strzykawki z cienką igłą. Obszar skóry po iniekcji staje się czerwony, puchnie i pojawia się niewielki ból. Są to pożądane objawy zapalne, niezbędne aby zabieg był skuteczny.

Czy podczas wykonywania lipolizy lub po mogą wystąpić skutki uboczne?

Na wstępie należy zaznaczyć, że lipoliza iniekcyjna należy do zabiegów niskiego ryzyka w medycynie estetycznej. Jednak zdarza się, że mogą wystąpić komplikacje. Należy wziąć jednak pod uwagę, że ryzyko infekcji istnieje przy każdym zabiegu z ingerencją w tkankę. Powstawanie siniaków w wyniku nakłuć również nie jest powodem do niepokoju. Występujące zaczerwienienie, obrzęk, tkliwość oraz swędzenie, to skutki , które są pożądane, gdyż wskazują na stan zapalny niezbędny do uzyskania efektu. Objawy można łagodzić lekami przeciwbólowymi. Najważniejsze jest, aby zabieg został wykonany przez specjalistę, co zmniejsza ryzyko występowania powikłań. Korzystając z usług Centrum Medycznego Medicum, masz gwarancję, że nasz zespół jest doskonale przeszkolony w tego typu zabiegach.

Czy jeden zabieg lipolizy wystarczy?

Wyniki, jakie chcemy uzyskać, nie są widoczne bezpośrednio po zabiegu. To ile tłuszczu zostało usunięte, można oszacować dopiero po upływie sześciu tygodni. Zdarza się, że lipolizę iniekcyjną należy powtórzyć, aby otrzymać zadowalający efekt. Zwykle konieczne są 2-3 zabiegi, ale w niektórych przypadkach wystarczy jedna sesja. Pomiędzy sesjami powinno upłynąć 6-8 tygodni do momentu, aż tkanka w pełni się zregeneruje i będzie gotowa do przyjęcia kolejnej dawki.

Czy lipoliza iniekcyjna jest bolesna?

Zwykle zabieg nie sprawia bólu, na prośbę pacjenta może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu w okolicy nakłuć może wystąpić uczucie ucisku, pieczenia i swędzenia, które ustępują po kilku dniach.

Jakie są zalecenia po wykonaniu lipolizy?

Po zabiegu lipolizy iniekcyjnej twarz często jest opuchnięta, może wystąpić też pieczenie i swędzenie. Objawy samoistnie ustąpią po kilku dniach, jednak nałożenie na twarz chłodzącego kompresu żelowego może je złagodzić. 4-7 dnia po zabiegu warto wykonać masaż leczonego obszaru. Należy również powstrzymywać się od ćwiczeń i chodzenia do sauny przez następny tydzień po każdej wykonanej lipolizie. Przez ten czas nie zaleca się spożywania alkoholu. Wskazana jest niskotłuszczowa dieta i picie dużych ilości wody przez cały okres kuracji. Osoby pracujące już następnego dnia po zabiegu bez problemu mogą wrócić do wykonywania swoich zajęć pod warunkiem, że nie jest to praca wymagająca dużego wysiłku fizycznego.

Jak długo utrzymują się efekty lipolizy?

Efekty zabiegu są całkowicie stałe, gdyż rozpuszczone komórki tłuszczowe zostają usunięte z organizmu, czyli znikają na zawsze. Jeśli po skutecznym leczeniu nie ma już przyrostu masy ciała, wynik pozostaje niezmienny. Sport i świadome odżywianie w znaczący sposób przyczyniają się do powodzenia leczenia, a także do podtrzymania terapii.

Dla kogo przeznaczona jest lipoliza iniekcyjna?

Odpowiednim kandydatem do zabiegu będą osoby w miarę szczupłe, które pomimo stosowania odpowiedniej diety i ćwiczeń nie mogą pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej z okolic twarzy i szyi. Dzięki lipolizie iniekcyjnej pacjenci mogą pozbyć się podwójnego podbródka, tłuszczu w workach pod oczami oraz tzw. chomików (nagromadzeniu tkanki tłuszczowej na policzkach).

Kto nie powinien decydować się na zabieg lipolizy?

Istnieje kilka kryteriów, które mogą wykluczyć pacjenta ze skorzystania z lipolizy iniekcyjnej. Osoba decydująca się na zabieg powinna być pełnoletnia i przede wszystkim w dobrej kondycji zdrowotnej. Stany lub choroby, które wykluczają danego pacjenta to:
  • Ciąża oraz karmienie piersią,
  • Choroby układu krążenia,
  • Choroby wątroby,
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • Ostre stany zapalne,
  • Choroby autoimmunologiczne,
  • Alergia na produkty sojowe (substancja czynna jest pozyskiwana z ziaren soi),
  • Ciężka nadwaga,
  • Długotrwałe stosowanie aspiryny lub innych leków przeciwzakrzepowych.

  • W przypadku występowania innych chorób należy przeprowadzić konsultację z lekarzem, który zadecyduje czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
    Jeśli masz więcej pytań dotyczących wykonywania zabiegu lipolizy twarzy i okolic zapraszamy do kontaktu z Centrum Medycznym Medicum. Nasi specjaliści rozwieją Twoje wątpliwości i upewnią Cię czy zabieg będzie odpowiednim wyborem. Przyjdź do nas lub skontaktuj się telefonicznie.