Centrum Medyczne Medicum Warszawa

(22) 487 53 83

kontakt telefoniczny
Centrum Medyczne Medicum Warszawa

rejestracja@cmmedicum.pl

kontakt e-mail

USG sutka

Treści dostępne w ramach bloga CM Medicum mają charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowią usługi i/lub czynności składającej się na działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Administrator Serwisu nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie treści informacyjnych bądź stosowanie się do nich przez Użytkowników, a w szczególności za konsekwencje zdrowotne z tego wynikłe.

Badanie piersi to jeden z elementów profilaktyki, jaką powinna stosować każda dorosła kobieta dbająca o swoje zdrowie. Jednym ze sposobów diagnostyki gruczołu piersiowego jest USG sutków, powszechnie znane jako USG piersi. To procedura komfortowa dla pacjenta, gdyż jest nieinwazyjna i bezbolesna. Zaleca się przeprowadzić USG sutka w przypadku pojawienia się różnego rodzaju dolegliwości, do których zaliczyć można na przykład wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej, występowanie raka sutka w wywiadzie rodzinnym lub różnego rodzaju boleści i zmiany wyczuwane przez dotyk. Badanie ultrasonograficzne wykorzystywane jest do oceny nieprawidłowości, jak i oceny budowy piersi.

USG sutka jako samodzielne badanie

Dzisiejsza medycyna oferuje kilka rodzajów badań z zakresu diagnostyki obrazowej, jakie można wykonać w obrębie piersi. Różnią się one między sobą poziomem zaawansowania stosowanej techniki (oraz rodzajem źródła sygnału, czyli: promieniowanie jonizujące, ultradźwięki lub pole magnetyczne), jak i komfortem odczuwanym przez pacjentkę. Wyróżnia się zatem badanie: USG sutka, piersi w rezonansie magnetycznym czy mammografię piersi. Wybór metody zależy przede wszystkim od wieku pacjentki oraz przyczyny, która spowodowała wizytę w gabinecie lekarskim.

Wydaje się, że w wielu przypadkach USG sutka to najlepsza metoda do zobrazowania tkanki gruczołu piersiowego. W sposób bardzo dokładny pozwala zobrazować bowiem wszelkie struktury, jak i niepokojące obszary – guzki, torbiele czy zwapnienia. Dodatkowo to nieinwazyjne i bezbolesne badanie dla pacjentki, które można wykonać w każdym dniu cyklu i w każdym wieku. Zatem jak przygotować się do badania ultrasonograficznego gruczołu piersiowego? Warto poznać szczegóły, które umieszczono poniżej.

Jak przygotować się do badania USG sutka?

Badanie USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjentki, jednak zaleca się unikanie w dniu badania dezodorantów talkowych i innych, balsamów i kremów. Ich użycie może znacząco pogorszyć otrzymany obraz, co może negatywnie wpłynąć na jakość badania lub konieczność jego powtórzenia w innym dniu. W czasie badania ultrasonograficznego pacjentka leży na kozetce z odsłoniętymi piersiami, po czym lekarz wykonujący badanie przykłada głowicę wraz z żelem. Badanie obejmuje ocenę całego gruczołu piersiowego oraz przylegające tkanki, jak i doły pachowe. W zależności od potrzeb pacjentka w trakcie USG sutka leży na plecach lub na boku.

Dodatkowo jest to procedura medyczna, która nie ma ograniczeń wiekowych. Usługa medyczna, jaką jest USG gruczołu piersiowego może być samodzielnym badaniem, jak i uzupełniającym, gdy zachodzi taka potrzeba.