Centrum Medyczne Medicum Warszawa

(22) 487 53 83

kontakt telefoniczny
Centrum Medyczne Medicum Warszawa

rejestracja@cmmedicum.pl

kontakt e-mail

USG brzucha

Treści dostępne w ramach bloga CM Medicum mają charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowią usługi i/lub czynności składającej się na działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Administrator Serwisu nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie treści informacyjnych bądź stosowanie się do nich przez Użytkowników, a w szczególności za konsekwencje zdrowotne z tego wynikłe.

Ultrasonografia, czyli USG między innymi brzucha to jedna z wielu wykonywanych procedur z zakresu diagnostyki obrazowej, która jest bezpieczna i bezbolesna dla pacjenta. Warto podkreślić wyjątkowość tego badania, gdyż można wykonać je u osoby w każdym wieku. Badanie to pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej, niemniej wymaga przygotowania ze strony pacjenta.

Przygotowanie pacjenta do USG brzucha

Na kilka dni przed planowanym badaniem ultrasonograficznym jamy brzusznej warto wprowadzić lekkostrawną dietę. Należy unikać w niej ciężkostrawnych pokarmów mogących wzdymać i powodować gazy, które znacząco mogą utrudnić wykonanie badania. Przygotowanie do tej procedury medycznej wymusza na pacjencie pozostanie na czczo, czyli bez jedzenia i picia przez cztery do pięciu godzin przed badaniem. Dodatkowo warto zastosować już dzień przed i w dniu badania tabletki zawierające Esputicon, który dodatkowo rozbije ewentualne gazy. W dniu badania należy zrezygnować z picia mocnej herbaty, kawy oraz palenia papierosów. USG jamy brzusznej obejmuje również ocenę pęcherza moczowego, który musi być wypełniony moczem. Dlatego też zaleca się wypicie około pół litra wody.

Najczęstsze wskazania do wykonania USG jamy brzusznej

W wielu przypadkach badanie wykonywane jest profilaktycznie, jak i w celu weryfikacji diagnozy związanej z takimi objawami jak: mocne bóle brzucha, długie wymioty, utrata masy ciała, urazy brzucha, znaczące powiększenie obwodu brzucha, problemy z gazami, krwawienie z dróg rodnych czy trudności lub krwawienie w czasie wypróżniania oraz oddawania moczu. Wskazaniem do wykonania badania może być także długo utrzymująca się gorączka, której przyczyna nie jest znana. USG brzucha można wykonać u pacjenta w każdym wieku, czyli już u noworodka. To pierwsze z wyboru badanie, które jest dość komfortowe dla pacjenta.

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest bezbolesne i służy do oceny w czasie rzeczywistym wielu narządów. Wśród nich należy wymienić: wątrobę, pęcherzyk żółciowy, nerki, śledzionę, trzustkę, duże naczynia krwionośne w obrębie jamy brzusznej, narządy płciowe (zarówno męskie, jak i damskie) oraz pęcherz moczowy. Zaletą jest możliwość wykonania zapisu badania w postaci zdjęcia, jak i obejrzenie na monitorze aparatu funkcjonowania poszczególnych organów. Warto również wspomnieć, że zazwyczaj takie czynniki, jak otyłość, znaczny obrzęk, lub tłusta skóra mogą przeprowadzić prawidłowe przeprowadzenie tej procedury.

Jak wygląda USG brzucha?

Pierwszym etapem jest przygotowanie pacjenta w domu, gdzie powinien zastosować się do otrzymanych w placówce zaleceń. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że badanie będzie w pełni diagnostyczne i pozwoli zweryfikować wstępną diagnozę. W jego trakcie pacjent leży na plecach, na kozetce w pokoju, gdzie znajduje się aparat do ultrasonografii. USG brzucha obejmuje użycie specjalistycznego żelu, który w pierwszej chwili może być nieprzyjemny dla pacjenta, z powodu wywołania uczucia zimna. Niemniej zapewnia on uzyskanie właściwego obrazu. W trakcie badania ultrasonograficznego pacjent może być poproszony o nabranie powietrza, zatrzymanie powietrza na wdechu lub wydechu, położenie się na boku. Dzięki temu lekarz jest w stanie uzyskać pełny obraz wszystkich oglądanych narządów w obrębie jamy brzusznej.