Centrum Medyczne Medicum Warszawa

(22) 487 53 83

kontakt telefoniczny
Centrum Medyczne Medicum Warszawa

rejestracja@cmmedicum.pl

kontakt e-mail

Poradnia Znamion Skórnych

W Centrum Medycznym Medicum wykonujemy specjalistyczne badania, diagnozujemy przy użyciu dermatoskopu oraz leczymy zmiany skórne, m.in.: znamiona, brodawki i blizny.

Według danych statystycznych, przeciętna, zdrowa osoba posiada około 20 zmian barwnikowych na swoim ciele. Pojawiają się one na skórze zarówno w momencie urodzenia, jak i w okresie dojrzewania oraz w wieku dojrzałym. Znamię barwnikowe, popularnie zwane pieprzykiem, tworzą namnażające się stopniowo komórki barwnikowe skóry, czyli melanocyty o znacznym zróżnicowaniu (regularny bądź nieregularny kształt, barwy: czerwone, brązowe, czarne, niebieskawe lub o prawie naturalnym odcieniu skóry). Najczęściej pieprzyki są łagodnymi zmianami skórnymi, należy mieć jednak na uwadze czynniki ryzyka rozwoju nowotworu z istniejącego znamienia bądź powstania czerniaka w miejscu wcześniej niezmienionym. Wśród tych czynników znajdują m.in.: promieniowanie UVA i UVB, czynniki genetyczne oraz czynniki środowiskowe (np. działania substancji chemicznych czy uszkodzenia mechaniczne znamienia).

Lekarz, mający szeroką wiedzę i doświadczenie w zakresie diagnostyki zmian skórnych dokładnie ogląda skórę pacjenta i kwalifikuje do usunięcia zmiany podejrzane o charakter nowotworowy lub takie, które mogą się w nie przekształcić. Po usunięciu zmiany, tkanki oddaje się do badania histopatologicznego, którego wynik ostatecznie pokazuje z jaką zmianą mieliśmy do czynienia.

Specjalista w swojej pracy stosuje badania dermatoskopowe, w ramach których obserwuje zmiany skórne, widoczne w dużym powiększeniu. Światło spolaryzowane, stosowane w dermatoskopie, wnika w skórę, co pozwala uwidocznić głębiej położone struktury. Dzięki temu ułatwione jest postawienie prawidłowej diagnozy medycznej. Badanie jest nieinwazyjne oraz bezbolesne. Możliwa jest także komputerowa archiwizacja badanych zmian skórnych oraz porównywanie ich po upływie czasu. Badanie dermatoskopem pozwala wykryć m.in. czerniaka czy raka skóry dużo wcześniej, niż przy tradycyjnej diagnozie klinicznej.

poradnia-znamion

Badanie kierowane jest przede wszystkim do osób:

 • posiadających liczne znamiona barwnikowe;
 • posiadających zmianę barwnikową o nietypowym wyglądzie lub ulegającą szybkim zmianom;
 • mających skłonności do poparzeń słonecznych, często korzystających z solarium oraz regularnie i długo przebywających na słońcu;
 • chorujących na choroby skóry, np. czerniaka;
 • obciążonych genetycznie chorobami nowotworowymi skóry.

Zalecane jest wykonanie badań w przypadku zmian skórnych, wśród których znajdują się m.in.:

 • nieregularność brzegów;
 • kilka kolorów;
 • zmiana rozmiaru, łuszczenie się, krwawienie, swędzenie;
 • wielkość powyżej 5 mm średnicy;
 • Lokalizacja zmiany w miejscu narażonym na drażnienie.

W Centrum Medycznym Medicum zajmujemy się:

 • diagnostyką i leczeniem operacyjnym zmian skórnych;
 • diagnostyką zmian skórnych w oparciu o badanie dermatoskopem.