Centrum Medyczne Medicum Warszawa

(22) 487 53 83

kontakt telefoniczny
Centrum Medyczne Medicum Warszawa

rejestracja@cmmedicum.pl

kontakt e-mail

Poradnia Zaburzeń Oddychania Podczas Snu

Zaburzenia oddychania podczas snu to grupa stanów prowadzących do nieprawidłowości w oddychaniu, w czasie snu. Wpływają one negatywnie na samopoczucie człowieka zarówno na co dzień, jak i ogólnie na stan zdrowia osoby dotkniętej tym problemem. Jeśli zaburzenie nie jest poddawane leczeniu, może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia, np. zawału serca lub udaru mózgu.

Zaburzenia oddychania w czasie snu dzielone są na przebiegające ze zwężeniem górnych dróg oddechowych i bez takiego zwężenia. Na zaburzenia przebiegające ze zwężeniem górnych dróg oddechowych cierpi ponad 90% wszystkich osób, które dotknięte są zaburzeniami oddychania we śnie. Problem określany jest jako obturacyjny bezdech senny (OBS) i występuje u około 4% u mężczyzn i 2% u kobiet. Mamy z nim do czynienia w przypadku nagłego wstrzymania oddychania przez pewien czas, ponieważ drogi oddechowe na odcinku gardłowym zostają zablokowane.

Problem ten może pojawiać się u pacjenta nawet kilkaset razy podczas jednej nocy. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, do osiągnięcia około 60 lat. Przyczyny zaburzeń mogą wynikać m.in. z czynników środowiskowych oraz genetycznych. 

Jednym z głównych czynników ryzyka jest otyłość, gdyż jej konsekwencją jest częste pojawianie się tkanki tłuszczowej wokół gardła. Na zaburzenia może wpływać również spożywanie alkoholu oraz palenie tytoniu. Uwarunkowania genetyczne, w tym zwężone gardło, w wyniku wrodzonej struktury kości twarzy, również przyczyniają się do rozwoju bezdechu sennego. Zaobserwowano także wpływ chorób genetycznych, m.in. zespołu Downa na zaburzenia oddychania w czasie snu. Najczęstszą przyczyną występowania OBS u dzieci jest z kolei powiększenie migdałków podniebiennych. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych problem może wzmagać się w przypadku silnie przekrwionego nosa.

Problemy z oddychaniem w czasie snu mogą pojawiać się przy wielu chorobach, m.in przy: przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, przewlekłej niewydolności serca, schorzeniach neurologicznych, chorobach nerwowo-mięśniowych, chorobach endokrynologicznych, astmie, śródmiąższowym włóknieniem płuc.

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego można rozróżnić na pojawiające się w ciągu dnia oraz w nocy.

Objawy pojawiające się w ciągu dnia:

 • nadmierna senność;
 • apatia;
 • poranne zmęczenie oraz ból głowy;
 • zaburzenia pamięci i koncentracji;
 • depresja, zaburzenia emocjonalne (m.in. agresja, rozdrażnienie, lęk);
 • osłabione libido, impotencja.

Objawy pojawiające się w nocy:

 • głośne, nieregularne chrapanie;
 • bezdechy w czasie snu (najczęściej dostrzegają je osoby trzecie);
 • wzmożony wysiłek oddechowy w czasie bezdechów;
 • nadmierna potliwość;
 • duszności, dławienia podczas snu;
 • częsta potrzeba oddawania moczu;
 • kołatanie serca;
 • trudności z zaśnięciem po wybudzeniu;
 • ból w klatce piersiowej;
 • suchość w jamie ustnej.

Wczesne wykrycie i leczenie zaburzeń pozwala uniknąć ryzyka powikłań zdrowotnych, m.in. podwyższenia ciśnienia krwi, zawału serca, udaru mózgu, zaburzenia pamięci i czynności seksualnych, a także problemów z prowadzeniem pojazdów.

W Centrum Medycznym Medicum działa zespół lekarzy specjalistów, którzy dzięki ścisłej współpracy skutecznie diagnozują i leczą zaburzenia oddychania podczas snu. W skład zespołu wchodzi pulmonolog, neurolog i laryngolog. Wykonywane są również zaawansowane badania pomagające w postawieniu diagnozy i wprowadzeniu odpowiedniego leczenia.

Na podstawie wywiadów oraz badania przedmiotowego, u pacjenta z podejrzeniem występowania OBS, stosowane jest specjalistyczne badanie polisomnograficzne lub poligraficzne. Badanie polisomnograficzne jest nieinwazyjne, przeprowadzane w czasie snu pacjenta. Podczas badania równocześnie zapisywane są liczne parametry, które umożliwiają analizę jakości i struktury snu, ukazują liczbę wybudzeń, zaburzenia oddychania, chrapanie, utlenowanie krwi, rytm serca, pozycje ciała oraz ruch kończyn.

Badanie umożliwia postawienie diagnozy oraz pozwala na zaplanowanie indywidualnego programu leczenia pacjenta. Jeśli u pacjenta podejrzewa się chorobę, pozostaje on pod obserwacją lekarza. Leczenie laryngologiczne oraz spanie w pozycji na boku pozwala niekiedy na sprawne wyleczenie
łagodnych i średnich zaburzeń. Jeżeli zaburzenie jest ciężkie, w ramach terapii, często stosowany jest aparat CPAP, który produkuje dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. W wyniku prawidłowo prowadzonego leczenia, objawy stopniowo ustępują, nawet po kilku nocach. Następuje stabilizacja funkcji życiowych, zanikają senność dzienna oraz zmęczenie.

Nasi Specjaliści

Dr hab. n. med. Rafał Rola

Neurolog. Wykonuje konsultacje neurologiczne. Dodatkowo zajmuje się leczeniem i diagnostyką zaburzeń oddychania podczas snu. 


Dr n. med. Marta Kumor

Pulmonolog, specjalista chorób płuc oraz chorób wewnętrznych Dr Kumor zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu oddechowego, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń oddychania w czasie snu.