Centrum Medyczne Medicum Warszawa

(22) 487 53 83

kontakt telefoniczny
Centrum Medyczne Medicum Warszawa

rejestracja@cmmedicum.pl

kontakt e-mail

Polisomnografia

Treści dostępne w ramach bloga CM Medicum mają charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowią usługi i/lub czynności składającej się na działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Administrator Serwisu nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie treści informacyjnych bądź stosowanie się do nich przez Użytkowników, a w szczególności za konsekwencje zdrowotne z tego wynikłe.

Polisomnografia stanowi badanie które może być przeprowadzone w szpitalu, co wymaga hospitalizacji, ale lepsze warunki do przeprowadzenia tego badania można uzyskać w domu pacjenta. Osoba poddana badaniu zostaje podłączona do specjalistycznej aparatury. Polisomnografia to bardzo skomplikowany i złożony proces, który polega na zapisie snu pacjenta. Pomaga to w diagnozowaniu zaburzeń snu oraz chorób, które je wywołują. Podczas badania pacjent przechodzi po kolei przez wszystkie stadia snu. Możliwe staje się ustalenie poziomu tlenu we krwi oraz sprawdzenie reakcji organizmu na ewentualne bezdechy.

Kiedy polisomnografia jest potrzebna?

Badanie szczególnie polecane jest osobom, które wykazują w czasie snu zaburzenia oddychania w postaci chrapania. Warto również wykonać je w przypadku problemów związanych z porannymi wybudzeniami, a także bezsennością i niespokojnym snem. Polisomnografia może być również przydatna dla osób cierpiących na poranne bóle głowy i ciągłe zmęczenie.

Badanie polisomnograficzne

W skład badania polisomnograficznego wchodzą cztery podstawowe badania, do których zaliczają się:

  • elektroencefalografia,
  • elektrokardiografia,
  • elektromiografia,
  • elektrookulogram.

Oprócz tego wykonywane są również badania za pomocą czujników, które rozmieszczone zostały na całym ciele pacjenta. Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarz może czerpać informacje na temat ruchów kończyn lub pulsu osoby poddanej badaniu. Dodatkowo obok ust pacjenta znajduje się mikrofon, a na brzuchu oraz klatce piersiowej – pasy oddechowe.

Polisomnografia – jak się do niej właściwie przygotować?

Polisomnografia jest badaniem, które nie wymaga specjalnych przygotowań. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka elementów, żeby całość przebiegła w sposób prawidłowy. Pacjent nie powinien w dniu badania spożywać kawy, mocnej herbaty, alkoholu lub napojów energetyzujących. Należy również powstrzymać się od przyjmowania środków nasennych, tabletek uspokajających i ziołowych. Nie zaleca się drzemki w ciągu dnia, ponieważ może to skutkować trudnościami z późniejszym zaśnięciem. Dobrze unikać w tym dniu spożywania ciężkostrawnych posiłków. Wskazana jest za to odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Osoba poddająca się badaniu może funkcjonować tak jak każdego innego dnia.

Leki przyjmowane na stałe należy przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza. Polisomnografia może dać wiele odpowiedzi na kwestie związane z bezsennością, permanentnym zmęczeniem lub problematycznym chrapaniem. To bezbolesne badanie, z którego warto skorzystać. Stwierdzenie przyczyny zaburzeń snu pozwalają na wdrożenie odpowiedniego leczenia.