Centrum Medyczne Medicum Warszawa

(22) 487 53 83

kontakt telefoniczny
Centrum Medyczne Medicum Warszawa

rejestracja@cmmedicum.pl

kontakt e-mail

Rekonstrukcja ACL

Treści dostępne w ramach bloga CM Medicum mają charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowią usługi i/lub czynności składającej się na działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Administrator Serwisu nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie treści informacyjnych bądź stosowanie się do nich przez Użytkowników, a w szczególności za konsekwencje zdrowotne z tego wynikłe.

Kolano jest niezwykle istotnym stawem, który dodatkowo codziennie znosi bardzo duże obciążenia związane z poruszaniem się. Staw kolanowy to część układu kostno – stawowego, który bardzo często ulega wielu kontuzjom ze względu na wspomniane obciążenia, uprawianie sportu (wyczynowego i rekreacyjnego) oraz skomplikowaną budowę anatomiczną. Jednym z wielu urazów jest uszkodzenie więzadeł krzyżowych, zwłaszcza więzadła krzyżowego przedniego (ACL) znajdującego się w stawie kolanowym. Etiologia ta sprawiła, że rekonstrukcja ACL jest bardzo często wykonywanym zabiegiem w dzisiejszych czasach.

Więzadło krzyżowe przednie, czyli tzw. ACL

W czasie uprawiania sportu zarówno wyczynowego, jak i rekreacyjnego dochodzi do wielu kontuzji. Jedną z najczęstszych i jednocześnie zdecydowanie bardzo poważnych kontuzji jest uraz kolana, przede wszystkim w obrębie więzadeł krzyżowych kolana oraz pozostałych. Oszacowano, że do urazu więzadła krzyżowego przedniego dochodzi bardzo często. Zwłaszcza w grupie młodych mężczyzn w przedziale wiekowym 25 – 35 lat, kiedy to częstotliwość wynosi aż 20 na 10000 osób.

Tak spory wzrost częstotliwości urazu ACL spowodowany jest rozpowszechnieniem zdrowego trybu życia, jak i aktywności fizycznej wśród wielu grup wiekowych. Dotyczy to równocześnie sportu uprawianego rekreacyjnie, czy wyczynowo. Jednak warto podkreślić, że ryzyko urazu jest nieporównywalnie niskie w porównaniu z korzyściami, jakie można uzyskać z racji aktywności fizycznej.

Zalety rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL

Rekonstrukcja ACL została uznana za sprawdzoną metodę leczenia niestabilności przedniej stawu kolanowego. Należy podkreślić, że przez wiele lat metoda ta była dopracowywana i jednocześnie rozwijana.

Wspomniana metoda lecznicza w czasie wykonywanego zabiegu zapewnia precyzję na najwyższym poziomie. Jednocześnie wykonana procedura medyczna nie wymaga długiego unieruchomienia stawu w specjalnej ortezie ortopedycznej. Wśród zalet zabiegu należy wymienić także: niewielkie blizny, krótki czas hospitalizacji, szybki powrót do aktywności fizycznej oraz prowadzenia samochodu. Bardzo często rehabilitacja rozpoczyna się już kolejnego dnia po zabiegu, podobnie jak możliwe staje się częściowe obciążenie operowanego stawu. Dzięki temu rekonwalescencja po urazie przebiega bardzo szybko oraz przynosi maksymalny efekt leczniczy.

Co warto wiedzieć o rekonstrukcji ACL?

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego może być wykonana z wykorzystaniem jednej z kilku metod, która zawsze jest dobierana przez wykwalifikowanego specjalistę. Zapewnia to maksymalny efekt leczniczy. Jednocześnie warto wspomnieć, że rehabilitację chorego kolana powinno rozpocząć się jeszcze przed zabiegiem. Przywróci to nie tylko większy zakres ruchu w uszkodzonym kolanie, ale i poprawia siłę przylegających mięśni oraz stabilność stawu. Uzyskany efekt niewątpliwie pozytywnie wpłynie na funkcję pacjenta.