Centrum Medyczne Medicum Warszawa

(22) 487 53 83

kontakt telefoniczny
Centrum Medyczne Medicum Warszawa

rejestracja@cmmedicum.pl

kontakt e-mail

Chirurgia barku​

Chirurgia barku zajmuje się leczeniem zachowawczym oraz operacyjnym chorób oraz urazów barku. Mówiąc bark mamy na myśli staw ramienno-łopatkowy oraz staw barkowo-obojczykowy. Dodatkową ruchomość zapewnia elastyczne połączenie pomiędzy łopatką i klatką piersiową oraz staw mostkowo-obojczykowy. Staw ramienny jest utworzony przez połączenie głowy kości ramiennej oraz panewki łopatki. Jest to staw kulisty. Dzięki małej zwartości kostnej pozwala na bardzo duży zakres ruchomości praktycznie we wszystkich płaszczyznach. Stabilność stawu jest zapewniona przede wszystkim poprzez tkanki miękkie – obrąbek, więzadła, otaczające mięśnie.

Tak duży zakres ruchomości oraz mało zwarta budowa jest przyczyną znacznej ilości urazów. Szczególnie często zdarzają się one u osób aktywnych sportowo. Do częstych patologii stawu barkowego należy: zespół cieśni podbarkowej, uszkodzenia stożka rotatorów, niestabilności stawu barkowego.

W ostatnich latach doszło do szybkiego rozwoju chirurgii barku co w znacznym stopniu wiąże się z postępem technik artroskopowych, które pozwalają na małoinwazyjne leczenie uszkodzeń obrąbka stawowego, uszkodzeń stożka i i innych.

chirurgia-barku

Nasi Specjaliści zajmujący się chirurgią barku:

dr Maciej Uchowicz

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Chirurgia barku, chirurgia kolana, ortopedia sportowa