USG mięśni

Oprócz ultrasonografii nerwów obwodowych coraz większego znaczenia nabiera ultrasonograficzna ocena mięśni w chorobach nerwowo-mięśniowych. Badania ultradźwiękowe mięśni mogą być z powodzeniem wykorzystywane do „przesiewowych” chorób nerwowo-mięśniowych. Ultrasonografia strukturalna mięśni z oceną morfologiczną sprawdza się jako metoda przesiewowa w kierunku miopatii i zapalenia tkanek mięśniowych.
Szybkie i precyzyjne wyjaśnienie problemu jest w tym przypadku ważne szczególnie dla sportowców, gdyż najczęściej to ich dotyczą uszkodzenia mięśniowe. Ultradźwięki o wysokiej częstotliwości stały się nieodzowne w sporcie najwyższej klasy. Dzięki nim można precyzyjnie zdiagnozować ostre zmiany w mięśniach i optymalnie kontrolować proces gojenia. W ten sposób pacjent podczas powrotu do sportu może otrzymać najlepsze możliwe wsparcie od naszych specjalistów.
Za pomocą USG można badać nie tylko ostre urazy mięśni. To w szczególności przewlekłe zmiany stanowią najczęściej wyzwanie medyczne, a ultrasonografia o wysokiej częstotliwości jest idealna do ich wyjaśnienia. Ponadto wiele zabiegów urazowych można przeprowadzić precyzyjnie i delikatnie za pomocą ultradźwięków.

Jakie zmiany mięśniowe obrazowane są z wykorzystaniem badania USG?

Do głównych dolegliwości, jakie wymieniamy, należą:
 • Rozdarte włókno mięśniowe, wiązka mięśniowa lub mięsień,
 • Kostnienie mięśni,
 • Ogniskowe zapalenie mięśni,
 • Guzy mięśni.

Badanie ultrasonograficzne jest często kluczowe w diagnozowaniu obecności naderwanego włókna mięśniowego. USG można wykorzystać również do oceny czy dotknięty obszar jest obrzęknięty, a w wielu przypadkach udaje się zaobserwować nawet samo pęknięcie.

W jakich przypadkach przeprowadza się ultrasonografię mięśni?

W większości przypadków badanie USG mięśni jest zalecane w obecności co najmniej jednego z szeregu niepokojących objawów, które mogą sygnalizować patologię. Ta lista obejmuje następujące przypadki:
 • Naderwanie mięśnia lub ścięgna,
 • Stan zapalny mięśni,
 • Obecność guzów lub torbieli widocznych gołym okiem, a także ciał obcych,
 • Uraz mięśnia w wyniku wypadku,
 • Obrzęk oraz stłuczenie mięśnia,
 • Ocena zmian pourazowych oraz ich wielkości,
 • Sprawdzanie rozległości krwiaków,
 • Kontrolowanie procesów naprawczych mięśnia po urazie.

Jak odpowiednio przygotować się do badania USG mięśni?

Z reguły na wiarygodność wyników badań USG mięśni czynniki zewnętrzne nie mają wpływu, dlatego specjalne przygotowanie nie jest wymagane. Warto na badanie ultrasonograficzne założyć wygodną odzież, aby lekarz mógł bez problemu przeprowadzić ultrasonografię. Należy także wspomnieć o ewentualnie przebytych operacjach w badanym obszarze.

Jak przeprowadzane jest badanie USG mięśni?

Pacjent powinien zdjąć odzież i biżuterię, a następnie położyć się w wyznaczonym miejscu. Lekarz poinstruuje, jaką pozycję przyjąć w zależności od lokalizacji badanej tkanki i potraktuje obserwowany obszar specjalnym żelem, który poprawia kontakt głowicy z tkankami. Diagnostyka może zająć od 15 do 40 minut w zależności od badanego mięśnia. Pod koniec zabiegu pacjent otrzymuje wyniki i omawiane jest ewentualne leczenie bądź zostaje on skierowany do odpowiedniego lekarza. W Centrum Medycznym Medicum mamy do dyspozycji zespół specjalistów z różnych dziedzin medycyny, co ułatwia przebieg ewentualnego leczenia.

Jakie są pozytywne aspekty płynące z wykorzystania USG?

Badanie ultrasonograficzne nie wywołuje szkodliwych skutków w organizmie. Zamiast tego zabieg oferuje wiele korzyści, takich jak:
 • Nieinwazyjność i bezbolesność,
 • Większa dostępność i niższy koszt w porównaniu do innych technik obrazowania,
 • Bezpieczeństwo z powodu nieemitowania promieniowania,
 • Wyraźne obrazy tkanek miękkich, których nie widać na zdjęciu rentgenowskim,
 • Obrazowanie odbywa się w czasie rzeczywistym, stając się skutecznym narzędziem w prowadzeniu procedur inwazyjnych takich jak biopsje lub aspiracje płynów.

Ponadto zabieg może przynieść korzyści pacjentom z rozrusznikami serca lub posiadającym inne metalowe implanty w ciele (w przeciwieństwie do rezonansu magnetycznego). USG jest również szybsze niż MRI i nie wymaga nieruchomej pozycji, co pozwala na łatwe wykonanie zabiegu u dzieci.
Ultrasonografia jest jedną z najlepszych metod obrazowania, dzięki czemu wykorzystuje się ją do diagnozowania setek procesów patologicznych nawet na początkowym etapie leczenia. Metoda jest uważana za jedną z najbardziej dostępnych, najtańszych i co najważniejsze najbezpieczniejszych.
W Centrum Medycznym Medicum przeprowadzamy każdego dnia mnóstwo badań diagnostycznych, a ich skuteczność doprowadziła do rozpoznania i wyleczenia wielu chorób. Skontaktuj się z naszym zespołem i już dziś zadbaj o swoje zdrowie.