Centrum Medyczne Medicum Warszawa

(22) 487 53 83

kontakt telefoniczny
Centrum Medyczne Medicum Warszawa

rejestracja@cmmedicum.pl

kontakt e-mail

PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka HIV

Zrób kompleksowe badania i stosuj terapię pod okiem specjalisty. Uchroń się przed zakażeniem HIV!

Profilaktyka przedekspozycyjna HIV (Pre-exposure Prophylaxis – PrEP) to działania mające na celu zapobieganie HIV, poprzez przyjmowanie leków antyretrowirusowych przez osoby zdrowe, u których występuje ryzyko zakażenia. Skala zakażeń HIV, zwłaszcza w środowisku mężczyzn nawiązujących kontakty seksualne z mężczyznami, jest znacząca, a możliwości zapobiegania temu problemowi stały się bardziej przystępne. Wiąże się to ze specjalizacją lekarzy w tej dziedzinie oraz możliwością stosowania optymalnej terapii.

Kogo dotyczy PrEP?
Najczęściej problem dotyczy mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami (MSM). Terapię stosują również osoby bi- oraz heteroseksualne. Zaleca się korzystanie z profilaktyki osobom obawiającym się możliwości zakażenia wirusem HIV, w tym przede wszystkim:

  • osobom nawiązującym kontakty seksualne z wieloma partnerami;
  • niestosującym prezerwatyw podczas stosunku z nosicielami wirusa HIV;
  • gdy jedna ze stron nie wie, czy partner jest zakażony, ale zażywa narkotyki bądź nawiązuje kontakty seksualne z innymi osobami;
  • osobom niedawno zarażonym chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. kiła czy rzeżączka);
  • osobom w związkach, w których partnerzy starają się o dziecko, a jedna ze stron jest nosicielem HIV.

Jak przebiega terapia?
Podczas konsultacji lekarskiej Pacjentowi zlecane są niezbędne badania, na podstawie których lekarz zaproponuje terapię. Profilaktyka PrEP prowadzona jest pod opieką specjalisty w dziedzinie zakażenia HIV, posiadającym duże doświadczenie w takiej formie pomocy Pacjentom. Profilaktyka, obniżająca ryzyko zakażenia wirusem HIV, polega na przyjmowaniu doustnie, najczęściej raz dziennie leków antyretrowirusowych. Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Badania wykazały wysoką skuteczność stosowania PrEP. Przykładowo, w grupie MSM, gdzie zadeklarowano przyjęcie większości dawek PrEP, ryzyko zakażenia HIV spadało o 72%, a niekiedy nawet o 96%. Co do par heteroseksulanych, w których jedna ze stron była zakażona HIV, ryzyko zakażenia spadało o 75%, a u osób, które zadeklarowały przyjęcie większości dawek leku, ryzyko obniżyło się o 90%.

Leczenie HIV wiąże się z kosztowną terapią, dlatego ważne jest zapobieganie chorobie i stosowanie profilaktyki PrEP. Co kilka miesięcy zalecana jest konsultacja ze specjalistą.
Umów się na wizytę i rozpocznij działania profilaktyczne.

W CM Medicum Pacjent ma również możliwość stosowania profilaktyki poekspozycyjnej PEP, w przypadku potencjalnego narażenia na zakażenie wirusem HIV po odbyciu stosunku seksualnego, czy kontaktu z wydzielinami (w tym krwią) potencjalnie zarażonej osoby. Lekarz zleca wówczas badania oraz zaleca stosowanie odpowiednio dobranych leków.

PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka HIV

W CM Medicum profilaktyką przedekspozycyjną HIV (PrEP) oraz profilaktyką poekspozycyjną HIV (PEP) zajmuje się:

dr Joanna Puła

Specjalista chorób zakaźnych oraz  profilaktyki przedekspozycyjnej PrEP HIV i poekspozycyjnej PEP.