Urolog

Co to jest urologia? Urologia to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem układu moczowego (u mężczyzn moczowo- płciowego, a u kobiet częściowo płciowego), czyli jego budową i schorzeniami z nim związanymi. Coraz rzadziej urologię postrzega się jako pewnego rodzaju tabu. Do niedawna wielu pacjentów rezygnowało z wizyty u lekarza specjalisty ze względu na wstyd związany z badaniami, ryzykując tym samym rozwinięcie poważnych schorzeń. Pamiętajmy, że zdrowy układ moczowy, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Jak zbudowany jest układ moczowo płciowy?

Układ moczowy zbudowany jest z parzystych nerek, będących narządami miąższowymi o wielkości około 10 centymetrów każda, zlokalizowanymi po tylnej stronie tułowia. Podstawową jednostką funkcjonalną nerki jest nefron. Każdy nefron składa się z kłębuszka nerkowego i kanalików. Do kłębuszka docierają: tętnica doprowadzająca i odprowadzająca, regulujące filtrację. Cały nefron otoczony jest naczyniami włosowatymi, umożliwiającymi wymianę jonów i wody. Moczowody, łączą przewody moczowe z pęcherzem moczowym, którego zadaniem jest przechowywanie moczu do momentu jego wydalenia przez cewkę moczową. U mężczyzn cewka moczowa, jest także drogą, przez którą wyprowadzane jest nasienie.

Jakie są zadania układu moczowego?

W ludzkim organizmie w trakcie przemian metabolicznych gromadzą się produkty, a te, które są zbędne, wymagają odprowadzenia, co jest możliwe dzięki obecności układu moczowego. Należy wspomnieć także o jego funkcji wydzielniczej. Nerki produkują erytropoetynę, czyli glikoproteinę pobudzającą rozrost komórek macierzystych układu czerwonokrwinkowego. Poza tym biorą udział w przemianach witaminy D3, która reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, poza tym stymulują układ renina-angiotensyna-aldosteron, odpowiadający za retencję wody i skurcz naczyń (co ma wpływ na ciśnienie krwi). To dzięki układowi moczowemu możliwe jest utrzymanie w organizmie równowagi kwasowo-zasadowej.

Jakimi chorobami zajmuje się urolog?

Do najczęstszych przyczyn wizyt u urologa, zaliczamy:
 • stany zapalne narządów płciowych;
 • zapalenia dróg moczowych- są one częstsze u kobiet, ponieważ ich cewka moczowa jest krótsza;
 • kamicę nerkową- czyli obecność złogów w drogach moczowych;
 • przerost prostaty;
 • zaburzenia erekcji;
 • choroby męskich narządów płciowych - na przykład: wnętrostwo, czyli niezstąpienie jąder do moszny, stulejkę, definiowaną jako zwężenie ujścia napletka, a także wodniaka jądra;
 • nowotwory.
 • Kiedy powinniśmy umówić się na wizytę z urologiem?

  Na wizytę z lekarzem specjalistą, powinny udać się osoby, które mają problemy z oddawaniem moczu, odczuwają dyskomfort przy sikaniu, nie trzymają moczu, albo oddają nieprawidłową jego ilość. Bóle zlokalizowane w dolnej części pleców, mogą sygnalizować choroby nerek. Alarmujące są również zmiany w obrębie narządów płciowych takie jak: obrzęk, swędzenie, ból lub zasinienie jąder. Pod stałą opieką urologa pozostają także osoby, które cierpią na wrodzone zaburzenia, na przykład: wielotorbielowatość nerek, albo glomerulopatie wrodzone, a także osoby z przewlekłą chorobą nerek.

  Jak przebiega badanie urologiczne?

  Do urologa powinniśmy wybrać się naszymi aktualnymi wynikami badań, przede wszystkim morfologią i badaniami moczu. Lekarz zaczyna wizytę od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, w którym pyta się o stan zdrowia, przyjmowane leki, towarzyszące dolegliwości, choroby w rodzinie i styl życia. Czasami przeprowadza się badania obrazowe, przede wszystkim USG, a także urografię. Do badań inwazyjnych zaliczamy: cystoskopię i badanie urodynamiczne. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, przystępuje do badania palpacyjnego, czyli wykrywania zmian za pomocą dotyku. W przypadku badania prostaty wykonuje się badanie per rectum, czyli badanie przezodbytnicze. To badanie zaleca się mężczyzną po 40 roku życia, jako profilaktykę raka prostaty. Należy podkreślić, że raka prostaty co roku diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn w Polsce, wcześnie wykryty nowotwór, daje szansę na wyleczenie.