Centrum Medyczne Medicum Warszawa

(22) 487 53 83

kontakt telefoniczny
Centrum Medyczne Medicum Warszawa

rejestracja@cmmedicum.pl

kontakt e-mail

Dietetyka

Dietetyk jest specjalistą, który zajmuje się wpływem żywności i żywienia na zdrowie człowieka. Jego celem jest m.in. edukowanie pacjenta w zakresie zasad zdrowego odżywiania, dietetyk opracowuje zalecenia żywieniowe oraz kontroluje ich wdrażanie zarówno u osób zdrowych, jak i z różnymi chorobami – m.in. z nadwagą i otyłością.

Rolą dietetyka jest także obalanie mitów żywieniowych, specjalista stara się kierować współpracą tak, aby pacjent po pewnym czasie sam mógł świadomie tworzyć swój harmonogram żywienia.

Przed pierwszą wizytą, pacjent proszony jest o zapisanie i przesłanie swojego sposobu żywienia z wybranych trzech dni. Dietetyk pragnie wykryć błędy w odżywianiu. Prowadzenie takiego zapisu często pozwala pacjentowi uzmysłowić sobie swój styl żywienia.

dietetyk

Jeśli pacjent ma aktualne badania, proszony jest o przedstawienie ich podczas pierwszej wizyty. Specjalista może skierować również na ewentualne dodatkowe badania. Dietetyk przeprowadza wywiad zdrowotny oraz żywieniowy, przekazuje pacjentowi pierwsze zalecenia do momentu otrzymania diety.

Pacjentowi proponowane są różne modele współpracy. Jedną z propozycji jest stosowanie diety ścisłej, wówczas kontakt z dietetykiem zalecany jest co około 3-4 tygodnie. Możliwe są również częstsze wizyty. W przypadku swobodniejszej współpracy na bazie zaleceń, proponowany jest monitoring postępów w 2-tygodniowych cyklach. W obu przypadkach, niezależnie, możliwa jest analiza składu ciała.

W trakcie wizyt specjalista analizuje przebieg zmian. Jeżeli efekt jest osiągany, współpraca kontynuowana jest zgodnie z ustaleniami. Jeśli wyniki nie są zadowalające, plan jest modyfikowany przez dietetyka.

Inną propozycją naszego dietetyka jest stosowanie wymienników. Pacjent otrzymuje listę danych produktów, które w tabeli zestawione są z odpowiadającymi im proponowanymi wymiennikami, np. 50 g kaszy wymienne na 2 kromki pieczywa. Wówczas pacjent ma większą swobodę wyboru spożywanych produktów.

Podczas kolejnego spotkania, pacjent otrzymuje przygotowaną, rozpisaną dietę. Może ona być ściśle określona, m.in. wraz z podaną gramaturą posiłków lub może dotyczyć tylko zaleceń, jeśli tego oczekuje pacjent.

Dalsza współpraca opiera się na badaniach kontrolnych, podczas których m.in. mierzone są obwody – w przypadku diety redukcyjnej, analizowana jest również korelacja między spadkiem masy ciała a utratą centymetrów. Dzięki analizie składu ciała możliwe jest również sprawdzenie poziomu utraty tkanki tłuszczowej. Ważna jest również kontrola, aby podczas redukcji nie następowała utrata tkanki mięśniowej.

Analizy składu ciała nie powinny wykonywać osoby w ciąży, pacjenci z rozrusznikiem serca, kobiety tuż przed miesiączką lub w trakcie menstruacji – gdyż może to wpłynąć na zafałszowanie obrazu. Dietetyk proponuje, aby pacjentki starały się umawiać na wizyty w tej samej fazie cyklu, co pozwala łatwiej monitorować przebieg zmian.

Efekty współpracy mogą być odczuwalne nawet po kilku dniach zmiany nawyków żywieniowych. W przypadku diety redukcyjnej, prawidłowy spadek masy ciała możliwy jest o maksymalnie 1 kg tygodniowo, co pozwala utracić nawet 4 kilogramy miesięcznie. Zauważalne są również zmiany wizualne oraz lepsze samopoczucie pacjenta.

Współpraca z dietetykiem pozwala pacjentowi długofalowo poprawić komfort życia, wpływa na lepszą regenerację organizmu, pozwala również pogłębić kontakt pacjenta z własnym ciałem oraz czuć zadowolenie z efektów pracy nad sobą.

Nasi specjaliści:

mgr inż. Magdalena Łostowska