Centrum Medyczne Medicum Warszawa

(22) 487 53 83

kontakt telefoniczny
Centrum Medyczne Medicum Warszawa

rejestracja@cmmedicum.pl

kontakt e-mail

USG tarczycy

Treści dostępne w ramach bloga CM Medicum mają charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowią usługi i/lub czynności składającej się na działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Administrator Serwisu nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie treści informacyjnych bądź stosowanie się do nich przez Użytkowników, a w szczególności za konsekwencje zdrowotne z tego wynikłe.

Obecnie pojawia się coraz więcej okoliczności, które przyczyniają się do wykonania USG tarczycy. Jest to procedura, która bardzo często przeprowadzana jest w czasie wizyty u lekarza specjalisty, mianowicie u endokrynologa. Wykonanie badania ultrasonograficznego tego narządu umożliwia uzyskanie pełnego obrazu o stanie zdrowia i niewątpliwie jest doskonałym uzupełnieniem wywiadu oraz wyników laboratoryjnych. Jednocześnie jest to procedura medyczna, która jest bezbolesna i w miarę komfortowa dla każdego pacjenta.

Krótko o badaniu USG tarczycy

Badanie ultrasonograficzne tarczycy pozwala zobrazować wspomniany narząd na ekranie monitora aparatu w celu kontroli jego kształtu, wielkości, funkcjonowania przylegających naczyń oraz węzłów chłonnych, a także wykluczyć obecność niepożądanych zmian. Wśród nich należy wymienić między innymi guzki, torbiele lub zwapnienia. Wykonane badanie bardzo często pozwala określić charakter zmiany, która w wielu przypadkach pozostaje do obserwacji w czasie kolejnych wizyt. Jednocześnie nie wymaga dalszej diagnostyki.

W czasie wykonywania USG tarczycy pacjent leży na kozetce. Lekarz wykonujący badanie przykłada głowicę USG wraz z żelem u dołu szyi. Niestety moment kontaktu żelu ze skórą może okazać się nieprzyjemny, gdyż jest on zimny dla większości osób. Niemniej w opinii wielu pacjentów jest to komfortowe badanie, które nie trwa zbyt długo. Jest także bezbolesne i bezpieczne, gdyż aparat USG wykorzystuje ultradźwięki w czasie pracy głowicy.

Badanie nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowywania się. Każdorazowo, nim jednak lekarz je rozpocznie, należy odsłonić okolicę szyi. Warto także wziąć pod uwagę, aby nie stosować w dniu badania kremów i innych kosmetyków w tej okolicy. Ich użycie może zakłócić pracę aparatu w momencie oglądania badanej tarczycy, co niewątpliwie wpłynie na jakość uzyskanego obrazu.

Wskazania do wykonania USG tarczycy

Tarczyca to narząd odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów, które odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. W przypadku nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy pacjent może zacząć odczuwać wiele dolegliwości spowodowanych zbyt małą ilością tego hormonu lub jego nadmiarem. Warto wspomnieć, że wśród nich można wymienić: nagły spadek lub wzrost wagi, uczucie zimna, rozkojarzenie i trudności z pamięcią, pojawienie się wola, duszności, chrypkę, nieprawidłowe wyniki badań (zwłaszcza profilu tarczycowego), senność lub bezsenność. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy upośledza pracę innych narządów, co bardzo negatywnie wpływa na ludzki organizm.

Dlaczego warto wykonać USG tarczycy?

Niestety coraz więcej osób w polskim społeczeństwie boryka się chorobami w obrębie tarczycy. Najczęściej spotykana jest niedoczynność tarczycy lub jej nadczynność, w sporadycznych przypadkach nawet nowotwór tarczycy. Jak wspomniano, narząd ten jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonu wpływającego na pracę całego organizmu. Dlatego warto wykonywać profilaktycznie badanie USG tarczycy wraz z badaniami laboratoryjnymi, aby w miarę szybko wykryć niepokojące zmiany. Zwłaszcza że jest to badanie nieinwazyjne i dość komfortowe dla pacjenta.